| BettyKtt a întrebat:

Buna tuturor,

De luni bune am arsuri la stomac.Am trecut cu vedere fiindca am crezut ca poate fi de la alimentatie si din nestire, acum 3 luni am baut ceau verde, ceea ce mi-a provocat arsuri insuportabile.Din cauza ca nu mai suportam acele arsuri, am hotarat sa merg la baie si sa vomit.Acidul pe care l-am eliminat ardea atat de tare incat m-a ars pe gat,astfel incat m-a durut si in urmatoarele zile. Apoi am vomitat ceva rosu, insa pe moment nu mi-am dat seama ca era de fapt sange. Apoi am mers de urgenta la spital, unde in urma analizelor de sange mi s-a spus ca am "un inceput de ulcer".Am 17 ani, in martie anul acesta fac 18.Chiar este posibil sa am ulcer?
Tin sa mentionez ca dupa ce am aflat, am incercat sa tin un regim, sa renunt la anumite alimente.Eu niciodata nu am mancat cipsuri sau alte prostii.Mi s-a spus ca laptele este foarte bun pentru stomac.In ultimul timp mananc decat sendwich-uri, beau lapte, iaurt si branza.Inca am arsuri.De ce?

Dupa ce mananc branza am arsuri. Orice as manca eu am arsuri.Ce poate fi atat de grav?

P.S:Mi s-a spus sa merg sa fac endoscopie, insa imi este greu.Este oribil! Pana la urma voi merge sa fac, insa doar gandul la asta ma ingrozestesad

Voi ce credeti? Aveti ideea ce as putea avea?

Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte posibil sa ai ulcer, nu e nimic neobisnuit la varsta ta. daca ai agstrita cu Helicobacter pylori nu te vei vindeca pana nu faci tratament antibiotic ca sa omori bacteria. Acest tratament este destul de lung si dificil (doua saptamani, doua antibiotice de luat de 2-4 ori pe zi, destule reactii adverse) si dea ceea se face numai daca se confirma prezenta bacteriei (iar asta se face cel mai bine prin endoscopie). Tu practic nu ai facut nici un tratament deocamdata, asa ca nu te poti astepta sa-ti treaca un ulcer sau o gatsrita cu regim. Asta nu inseamna ac este grav, c i doar ca refuzand invesstigatia de diagnostic, ai refuzat implicit si tratamentul si boala continua sa evolueze

| BettyKtt explică (pentru Brigaela):

Doctorul mi-a dat niste pastile, incerc sa descifrez acum scrisul caci nu inteleglaughing
Deci, nospa, debridat, si...inca unul care nu l-am putut lua din cauza ca doctora de familia nu mi l-a dat.A zis ca nu se poate elibera sau ceva de genul.Intr-adevar acest tratament a tinut doua saptamani, insa n-a avut nici un efect.

Din cate am inteles aceasta endoscopie este groaznica.Nu stiu daca as putea rezista sa mi se bage furtunasul acela pe gat pana in stomacsad

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Gastrita nu e boala curabila, mie mi-a dat niste pastile pentru ameliorarea durerii si nu am fost in tara cand mi s-a depistat problema respectiva. Stiu ca un om a murit pe la 50 si ceva de ani din cauza asta dar avea cancer de stomac.

| Brigaela a răspuns (pentru BettyKtt):

Este un tratament simptomatic, care sa te tina 1-2 saptamani pana efectuezi endocopia. Milioane de oameni au reusit sa faca endoscopie fara mare stres, ma indoiesc ca tu ai un handicap fata de acesti aomeni, ca puterea ta fizica este atat de inferioara incat sa nu reusesti. Cred mai degraba ca te rasfeti, ca iti place sa te crezi inferioara, mai slaba si mai neputincioasa decat restul lumii.
Daca nu accepti diagnosticarea, o sa o duci asa pana vei face o complicatie: hemoragie majora, perforatie cu peritonita sau stenoza cu malnutritie. Atunci te vei opera si vei scapa de o parte din stomac precum si de ulcer si vei putea primi si tratament etiologic.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pacat ca ai ajuns in situatia asta, eu am gastrita dar nu am ajuns la ulcer, am renuntat la bautura cu acid si bauturile alcoolice fac rau chiar daca nu prea bagam tare cu alcoolul am renuntat. Endoscopia e acel furtunas care intra prin gura si ajunge in stomac sa vada cum e burta nu doare dar e cam jenant cand il introduce. Laptele nu e asa benefic in situatia asta si nici dulciurile nu sunt problema. Daca faci endoscopia si zice ca ai ulcer e grav pentru ca urmeaza cancerul gastrointestinal. Grija mare ce mananci.

| BettyKtt explică (pentru mgtow):

Off...si eu am renuntat la tot si la bautura cu acid, alcool nici nu consumsadam renuntat cam al tot. Oricum la doctor am sa merg, deja am vorbit insa mi-e teama de endoscopie si de raspunsul de dupa easad

| mgtow a răspuns:

O ruda a facut endoscopia in Romania si a spus ca nu i-a dat bani si i l-a bagat ca gheorghe dar a fost la inceput neplacut apoi ragaia intruna, eu la fel am patit dar m-a tratat bine si vede pe un ecran daca ai ceva apoi mi-a venit acasa un plic cu rezultatul sau am mers la medic dupa ele. In Romania poate iti zice pe loc nu stiu cum merge aici treaba.

| Brigaela a răspuns (pentru mgtow):

Gatsrita este o leziune care poate duce in timp la cancer gastric daca este netratata. Este o leziune perfect curabila, doar ca impune tratament antibiotic al tau si al membrilor familiei (ca altfel te reinfectezi cu helicobacter pylori din nou). in fiecare zi vad zeci ed biopsii de la oameni cu gatsrita, iar peste cateva luni vad alte biopsii, de la aceiasi oameni, tratati si pot certifica vindecarea completa. O parte fac din nou boala, dar se vor tratat din nou (asa cum poti face amigdalita de zeci ed ori in viata)

| mgtow a răspuns (pentru Brigaela):

Atunci medicul spaniol o fi prost daca a zis ca e o boala incurabila...

| Brigaela a răspuns (pentru mgtow):

Este prima data cand aud ipoteza ca gastrita ar fi incurabila. Toate cartile de medicina pe care le-am citit eu spun ca este perfect curabila si ca vindecarea ei intrerupe evolutia spre cancer gastric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun raspuns este al lui Brigaela, nu te mai lua dupa toti semidoctii care dau numai raspunsuri ambigue numai ca sa fie bagati in seama

| ByFive a răspuns:

Ce faci tu e o prostie cat esti tu de mare
nu pune intrebari de genu aici ca s-ar putea sa primesti un sfat ''bun'' si sa ti se inrautateasca starea de sanatate du-te la medic ca doar de aia o facut omul ala scoala de medicina si asculta sfaturile lui. Cat despre endoscopie mna... trebuie sa treci si peste asta fi barbat macar pentru sanatatea ta happy si in ultimul rand ai grija de tine Doamne da sa nu fie ceva grav