| Helenna a întrebat:

Deci, am 15 ani si nu sunt multumita de kiligramele mele. Am 175 si 70kg. Nu se vede, dar le am laughing. Am inceput un fel de dieta care consta in renuntare la carne, dulciuri si carne. Vreau sa tin acest regim timp de 6 luni. Stiu ca este mult dar vreau sa vad daca reusesc si daca chiar voi slabi renuntand la aceste alimente. Imi este usor sa consum multe legume pentru ca parintii mei sunt vegetarieni de un an si jum. Ceea ce vreau eu sa va intreb este: Dimineata nu pot manca deloc, absolut nimic iar daca mananc mi se face rau si de aceea trebuie sa mananc in pauza de 10 la scoala. Daca nu mananc la scola incepe sa ma doara stomacul si sa-mi chiorae matele prin ore laughing. Ce as putea manca la scoala, dar sa nu aiba multe calorii si sa fie mai vegetarian asa? Pachet de acasa nu prea pot sa-mi pun ca daca vin cu ceva de acasa vrea toata clasa, mari fomisti laughing. Deci, cateva sfaturi? P. S. Multumesc ca mi-ati citit intrebarea tip roman happy. Apreciez :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AndreeaAnd a răspuns:

Dieta nu face decat sa iti sporeasca pofta de mancare si atunci nu o sa mai mananci putin, asa ca renunta la dieta. Cateva sfaturi care m-au ajutat:
1. Sa ai un mic dejun decent. Nu este bine sa sari peste. Un bol de fulgi de ovaz cu lapte ( mai multe detalii poti gasi la adresa mymuesli.com )
2. Pranzul trebuie sa fie bogat in proteine
3. Fara carbohidrati dupa ora sase dupa-amiaza
4. O cina mititica
5. Ia cina la o ora rezonabila, lasa cel putin cateva ore pentru digestie inainte de a merge la culcare.
6. Mananca mai multe chestii maro. Schimba painea alba cu cea intermediara sau cea neagra. Evita alimentele albe: faaina, orez, zahar.
7. Alege chestii verzi. Multe legume si fructe.
8. Alege violet. Sfecla, vinetele, afine, prune, conopida mov, masline, smochine, sparanghel mov...alimentele care au acesta culoare se considera ca fac parte dintre cele mai bune surse naturale de antioxidanti si vitamine, motiv pentru care trebuie adaugate in meniu.
8. Mananca ceva gatit, nu gustari
9. Incearca sa nu mananci singura
10. Incearca sa mananci stand la masa, nu in fata televizorului sau a laptopului, nici la birou.
11. Evita portiile mari.
12. Aloca mesei suficient timp
13. Ia-o incet si digera cum trebuie, nu te grabi.
14. Ofera mancarurilor toata atentia ta
15. Joaca cinstit - fara rezerve de mancare
16. Pareaza tentatia
17. Bea mai multa apa
Cam atat, sper sa-ti foloseasca. Succes!

| justagirl2 a răspuns:

Salu Helena. pai in primul rand nu renunta la carne (carnea de pui e ideala facuta la gratar sau fiarta), iar partea proasta pentru tine sa stii ca micul dejun este cea mai importanta masa a zilei. incearca sa mananci cv usor, ia o treptat. Incearca un ceai cu paine prajita, sau niste lapte cu cereale, sau un lapte degresat. la scoala e cam aiurea cum ai zis si u nu prea ai ce sa iti iei si sa aiba si putine calorii, poate niste batoane din alea cu fibra. uite poate te ajuta si asta
http://www.TPU.ro/gastronomie/ce-trebuie-sa-contina-un-mic-dejun-sanatos-1/
si nu uita si de sport. sanatate!

| TheHunter38 a răspuns:

E bine ca ti dieta, dar nu ai prea multe kg, se zice ca trebuie sa ai atata kg cati cm ai peste 1 metru
, deci 1, 75 ar fi 75 kg( da inalt mai esti fa te portar) eu zic ca la dieta sa renunti la dulciuri dar nu si la carne, desigur acum sa nu mananci exagerat.si nu grasimi

| Crisstinayy12 a răspuns:

Carnea nu ingrasa. Un sandwich cu salam si unt nu are calorii. In plus nu poti sa slabesti numai asa, trebuke sa facj si sport si minim 1 l pe zi