| AnutzaMrrr a întrebat:

Deci am sa va explic starea mea in legatura cu menstruatia.

Am 20 de ani si am avut mereu ciclul dereglat, va spun cum a fost ultimele 3 luni deci in septembrie a venit pe data de 3, in luna octombrie pe data de 10, in luna noiembrie pe data de 27 dar este prima data cand am avut o scurgere maronie rosu pe data de 10 noiembrie 2 zile a durata un pic nu mult dupa pe 27 a venit ciclu. Pe data de 1 decembrie s-a terminat, pe 5 decembrie am avut 2 zile pana pe 7 cateva picaturi, se observau pe chilot, ce poate fi? A mai patit cineva asta? Am fost in august la sfarsit la ginecolog si totul era ok doar nu am facut pap testul ca a zis ca nu e necesar, sunt prea tanara. Funda TPU multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din cate vad eu, tu nu prea ai habar ca, de fapt ai ciclul de tip NEREGULAT, dar asta reiese din explicatiile tale.
In acest caz nu se intampla nimic, esti perfect sanatoasa, doar ca cilcul menstrual si olutlatia, vin cand vor ele, fara a fii posibil sa fie calculate, estimate sau aproximate.

Ciclul menstrual este de 2 feluri:
- REGULAT - cand se succede lunar, la exact acelasi numar de zile, si
- NEREGULAT - cand vine cand vrea el, la cateva saptamani, luni sau de 2-3 ori pe an.

Pe viitor, daca doresti sa-ti incepi viata sexuala, tine minte: folositi intotdeauna prezervativul, ca sa nu ramai gravida, ca nu se poate calcula nimic la tine.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând, ciclu "dereglat", e ceva normal, la o virgină mai ales. Apoi, mai sunt factorii de stres, oboseala, o alimentație neechilibrată, mese neregulate. Atât timp cât medicul ginecolog va asigurat că nu aveți nimic, încercați și la un psiholog să mergeți, "să vă descărcați sufletește". În rest, multă sănătate!