| Morsa123 a întrebat:

Buna tuturor, din toamna tot port ochelarii mereu din cauza ca am miopie, si de la un timp ( de prin primavara ) am stari de ameteala si cateodata dureri de cap, ametelile sunt mereu. Am nevoie de un sfat sa stiu cam din ce cauza. Sunt dioptri de -0.75

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil dioptriile nu sunt adecvate si atunci dau dureri de cap, ori folosesti ocelarii si cand stai la computer, sau citesti si atunci este total nepotrivit sa folosesti ochelari de distanta pentru aproape (pentru ca cei cu minus, sunt DOAR pentru distanta), iar cand citesti, sau esti cu ochii intr-un screen ai nevoie de ochleari cu plus au nu ai nevoie de ochelari deloc.
Dar si statul cu orele in fata unui computer poate da dureri de cap si ameteli.
Te sfatuiesc sa iei o pauza totala de la computer, de 1-2 saptamani, sa-ti relaxezi ochii si sa vezi atunci daca mai ai dureri de cap si ameteli.
Nu uita, odihna de noapte trebuie sa inceapa la ora 10 maxim 11, ca cohii si corpul sa se odihneasca. Degeaba dormi de la 3 dimineata panala 12 ziua, ca nu este acelasi lucur, corpul tau are nevoei de odihna de noapte!

1 răspuns:
| BELEAUADEPETurfZEW a răspuns:

Da-te dracu de chior cu cine ti-a dat carnet.