| FlorentinaF a întrebat:

In urma unui consult ginecologic, am aflat ca am un chist ovarian, iar medicul mi-a recomandat anticonceptionalele Microgynon. Stiu cum se administreaza, insa nu sunt lamurita cu ceva. In mod normal trebuie sa iau prima pastila in a 8a zi a menstruatiei, timp de 21 de zile, cu pauza de 7. Daca o voi lua in a 8a zi, este sigur faptul ca nu voi putea ramane insarcinata? Sau pastilele isi fac efectul dupa cateva zile? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Jewlie a răspuns:

Buna!
Cand incepi sa iei anticonceptionalele, ar trebui sa astepti in jur de o saptamana, pana sa ai contacte sexuale neprotejate. Acest lucru se intampla doar atunci cand le incepi. Daca le iei de cateca luni, atunci cand faci pauza de 7 zile poti avea contacte neprotejate, fara probleme. Anticonceptionalele isi vor face efectul bine, daca nu le opresti sau uiti sa le iei.
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.