| Andreea202 a întrebat:

Bună tuturor! Mă puteți ajuta și pe mine cu o dietă sau cu niște exerciții pentru a slăbi? Am 67 de kg dar nu sunt foarte grasă doar că am puțină burtică.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Daca vrei sa dai dosr putine kilograme jos atunci nu ai nevoie de o dieta, doar mananca mai putin, eventual nu manca seara si mananca numai pranzul si micul dejun.

| Adi88 a răspuns:

Incearca reteta lui Ducan. Adica sa excluzi glucidele si sa mananci doar proteine. Proteine cu proteine, carne slaba cu branza de ex si cu putina miscare. Dar ff important e sa stii cand sa te opresti. De ex daca as la greutatea dorita trebuie sa te opresti si sa te mentii dupa.

| TeoCata1804 a răspuns:

Eu zic sa faci mult sex, de cel putin 2 ori pe zi, sa vezi cu slabesti ca un caine.

| gogu220 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Bună metoda, ideea este că vrea să slăbească ea nu partenerul. Şi apoi cine crezi ca ar fi de acord 2 x 7 x 31 x 12 (de două ori / zi / săptămână / lună / an.

| LadyDot a răspuns:

Daca esti interesata de o dieta poti incerca DIETA RINA(poti cauta pe Facebook grupul Dieta Rina de 90 zile iar acolo vei afla mai multe detalii). Daca doresti sa faci exercitii(ar fi recomandate in orice caz) si nu vrei sa mergi la sala poti sa iti descarci o aplicatie ajutatoare(Female Fitness-Women Workout sau alta in functie de preferintele tale) si sa faci exercitiile acasa.

| Rainbow757 a răspuns:

Nu trebuie sa tii dieta. Mai bine fa sport si mananca mai multa mancare sanatoasa si de ajuns sa nu te simti flamanda. Si bea apa. O sa dureze pana cand ai rezultate dar e mai bine decat daca ai face invers si te-ai infometa.

| Valentina767 a răspuns:

Dimineața ar trebui să mănânci cel mai bine poate niște fructe iaurt și niște biscuiți simpli iar la prânz o bucată de carne făcută pe piastră și lângă o salată de varză iar seara ai putea să îți faci o salată de castraveți roșii și ce îți mai place ție să fie legume iar ca exerciții trebuie să faci mai multe genoflexiuni să alegi încontinuu pe loc timp de 30 de minute și să sari coarda Astea sunt cele mai bune exerciții pentru slăbit

| LifeOwner a răspuns:

NU EXISTA o pastila minune sau un regim minune!
Iti spun din proprie experienta dupa mai mult de 10 ani de incercari esuate. Toate dietele au efect de yoyo, adica functioneaza pe perioada cat le tii dar apoi cand ai oprit regimul kilogramele revin. la fel si pastilele de slabit, unele functioneaza dar au efecte adverse altele functioneaza mai putin insa la oprirea tratamentului kilogramele revin. Slabirea este pentru pentru cei care constientizeaza problema si recurg la schimbarea stilului de viata prin activitate fizica zilnica ( fitness, aerobica etc...). Singura solutie viabila pentru puturosi este operatia de stomac dar implica multe riscuri.