| Mario1994 a întrebat:

Un amic are probleme cu balonare, se baloneaza dupa ce mananca mancare, uneori mananca repede si fierbinte. Se confrunta cu balonarea, el e slab, are 70 de kg, are inaltime 1.78, cand este balonat, i se vede burta balonata, oare de ce? Amicul are doar 21 de ani. Spune cand mananca ceva, se baloneaza si ii trece greu. A fost la control, a facut ecografie la burta, cica nu are nimic. Plus si consultatie. Dv. aveti probleme cu balonare? Si cum scapati de ea? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu am fost la control si am urmat un tratament.
In paralel, consum Carbune medicinal dupa fiecare masa, cel putin de 2 ori pe zi...
De ceva timp, nu mai am valonari excesive.
Trebuie sa fie atent ce mananca/sa elimine aciditatea/prajelile/sa manance incet.
Ar fi indicat sa il vada un medic internist.
O zi buna happy

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca mananca repede si fierbinte. Oricui i se poate intampla asa ceva. Sa evite acest stil de a manca.

| untu a răspuns:

La masa se mananca incet si se mesteca bine mancarea! Nu trebuie facuta asa in graba! Incearca ESPUMISAN elimina gazale din intestine sau TRIFERMENT care se ia dupa masa pentru a asigura o buna digestie eliminand gazele!

Răspuns utilizator avertizat
| christall a răspuns:

Se intampla atunci cand mananci repede sa ai probleme cu balonarea, din cauza aerului pe care il ingerezi. Poate sa ia carbune activ de la farmacie. Si mai sunt si alimente care fermenteaza in stomac. Mai multe citeste aici https://www.farmaciata.ro/......e-combatem

| Ior_Dana_1974 a răspuns:

Cred ca in primul rand ar trebui sa manance mai incet si sa mestece corect. Majoritatea alimentelor pe care le cosumam sunt acide si de aici pot aparea probleme gastrice. Grija mare deci ce manancam si ce bem. Eu beau apa Calipso, usor alcalina care regleaza nivelul de aciditate din corp, iar acest lucru poate sa ajute la alinarea problemelor gastrice, aparute chiar si din cauza stresului, a supararilor. Recomandat ar fi sa se consume cat mai putine alimente procesate din comert si cele gen fast food.