| Yoyo222 a întrebat:

Buna tututor. Am si eu o intrebare insa as vrea sa raspunda cei ce stiu si nu parerile proaste. Si fara judecatii cum ca "imbolnavesc pe toata lumea" ca port masca permanent. Am avut o raceala in urma cu vreo 3 saptamani, mi-a trecut dupa 3 4 sau 5 zile maxim. insa am ramas dupa aceea raceala fara miros. Ideea e in felul urmator. Am gust, nu am febra, nu am dureri de cap, am pofta de mancare, deci nici un alt simptom care ar putea spune ca am corona. Am mucozitati foarte multe(scuzati vocabularul dar tot scot flegme). Ma mai jeneaza asa si in gat. ba ma ustura ba ma gadila. si treaba asta tine de 3 saptamani. Imi mai revine mirosul uneori dar foarte foarte putin simt mirosul si tin sa mentionez ca desi pot sa respir cand incerc sa miros ma simt infundata cumva dar un alt soi de infundat, nu stiu daca intelegeti iar dimineata ma trezesc mereu infundata. La gust nu am nici o problema. Am fost la doctor de familie si a facut ca toate alea ca "de ce vin la ea, sa ii dau si ei corona virus?". Dar eu nu cred ca am corona. Tin sa mentionez ca in copilarie am avut sinuzita si acum vreo 2 3 ani cam asa. Ma tot lua niste crize de stranut pe care am vazut ca nu le mai am de ceva timp. dar nu stiu ce sa fac sa imi revina mirosul fara sa zica toate nebunele ca am corona virus. Oare sa merg la un orl ist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba sinuzita din copilarie cu mucozitatile de acum, sau cu lipsa gustului.
Lipsa gustului si simptomele avute sunt intr-adevar semn de corna virus. Dar pana nu faci testul de covid, nu stii sigur daca ai avut sau ai covid.
In orice caz, un ORL-ist nu are ce sa-ti faca acum
Daca nu te deranjeaza si nu au aparut complicatii, stai in casa si trateaza-te cum tratezi o gripa: paracetamol, bai fierbinti, stat in pat, supe calde, ceaiuri multe cu lamaie si miere de albine.

| ania a răspuns:

Simptomele se potrivesc cu coronavirus. Si eu și soțul meu am avut simptome de corona virus, nu am facut test, nu am ne=am dus la medicul de familie pentru că se tem de tine, am vorbit cu cumnatul meu din alt oraș la spital covid și am luat 10 zile azitrox, medrol ( pentru că am avut și dificultăți de respirație și dureri la plămâni)vitamina c, vitamina D, Aspenter, plus chestii naturiste, 3, 4 căței de ustoroi, șprei de tinctură de propolis direct pe gât, sirop de muguri de brad, două lămîi pe zi, sirop de cătină și după 4 săptâmîni au dispărut toate simptomele.

| Yoyo222 explică (pentru ania):

Este vreun medicament din cele enumerate de dv care este antibiotic? Nu stiu dar nu as vrea sa iau ceva de capul meu

| Yoyo222 explică (pentru ania):

Plus ca aceasta lipsa a mirosului tine de vreo 3 sapatamani... si infundare in nas. Si ma mai jeneaza si gatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să știi că mirosul și/sau gustul se pierd în general la orice fel de răceală deci nu prea ai de ce să îți faci griji.
Iubitul meu a venit acasă în iunie din Germania și la fel nu avea gust nu avea miros și se simțea răcit și după 3 teste făcute la 2 zile diferență a rezultat că nu are niciun COVRIG.
Eu zic că nu ai de ce să te panichezi happy fă-ți și tu niște ceaiuri, fracții și bagă picioarele în apă fierbinte și îți revii în 2 zile de nici nu zici că ai fost răcit vreodată?

| Yoyo222 explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu ce spui doar ca tine de prea mult timp si imi fac griji. De ceva timp am inceput sa mai mananc usturoi(ca e bun de virusi) am baut si fervex crezand ca imi va trece. Oare voi ramane fara miros toata viata? Sunt destul de speriata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yoyo222):

Nu vei rămâne stai liniștitălaughing
Stai în casă și fă tot ce poți să te pui pe picioare
Eu una îți spun sincer că pe mine nu mă ajută medicamentele atunci când sunt răcită din contră mai repede îmi trece cu dușuri fierbinți, picioarele în apă fierbinte și ceaiuri, vitamine și alte de-astea..nu te speria e posibil să fii stresată și să îți induci singură această stare
Gândește-te că te vei pune pe picioare fă ce ți-am spus mai sus și îți promit că te vei face bine.
Și dacă aveai covid..se presupune că în 2 săptămâni trece (eu nu cred în acest virus) deci teoretic acum nu ai covid.
Multă sănătate ❤

| Yoyo222 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc din suflet?❤ Sanatate si tie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yoyo222):

Nu ai pentru ce draga mea❤

| Dana2103 a răspuns:

Ia acc pentru mucozitati, ibusinus si zinc pentru anosmie(miros pierdut)

| NoisyLight a răspuns:

Da.