| anonim_4396 a întrebat:

Unele degete de la maini nu imi sunt perfect drepte, o sa imi fac o programare la ortoped, oare exista vreo modalitate sa se indrepte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că doar chirurgical, dar mai bine intreaba un ortoped. :)
Vezi si ce scrie mai jos, desi nu stiu daca e cazul tău:
https://www.humanitas.net/ro/diseases/degetul-de-declansare/

8 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Cu ciocanu si nicovala. Cat de strambe vorbim? Se vede din avion? Observa cineva daca trece repede cu privirea nefiind atent peste ele? Sau trebuie sa stai sa te uiti la ele si dupa 1 minut iti vine ideea " Ia stai ma, degetele astea sunt cam strambe ". Daca nu ai dureri, nu te impiedica sa-ti desfasori activitatile din viata de zi cu zi nu vad de ce ti-ai bate capul.
Pana la urma e viata ta, daca chiar vrei parerea unui specialist go for it, nu ai nimic de pierdut.

| Cduncfujndf a răspuns:

Majoritatea persoanelor au degetele care NU sunt perfect drepte. Așa că dacă nu e o problemă extrem de vizibilă sau care te încurcă în viața de zi cu zi ar trebui să îți vezi de treaba ta.

| anonim_4396 explică (pentru Cduncfujndf):

Pai oricum imi vad de treaba mea fraiere, tu nu iti vezi de a ta

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, dar nu cred că a zis-o cu răutate. A vrut să îți transmită să lași problema asa cum e, dacă nu te încurcă foarte mult. Îndreptarea degetelor chirurgical inseamnă o durere (aproape) constantă, postoperatorie, mai ales la schimbare de vreme. Nu recomand. happy
Iar indreptarea degetelor cu aparate speciale, nu prea cred că dă rezultate, poate doar in cazul copiilor de la câteva luni la câțiva anișori.
Zi mersi că le ai si că le poți folosi sănătos.winking
Sunt oameni care s-au născut cu anumite anomalii congenitale (polidactilie- mâini cu șase degete). Sunt și care nu au degete deloc...
Să ai sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Deci nu va inteleg, da uni nu au maini, degete, picioare, imi pare rau pentru ei dar eu doar am intrebat, observ mereu ca majoritatea care raspund, raspund cu multa frustrare, eu astept niste solutii care sa ma ajuta pentru problema mea, daca exista, daca nu nu am nevoie sa imi spuna nimeni ce mi ai zis tu, si fraieru ala ca majoritatea oamenilor nu le au drepte, asta am intrebat eu? Nu, atunci sa nu mi raspunda

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis sau nu, că cel mai bine e să intrebi un ortoped?!
Nu găsesti ortopezi pe acest site. Fă-ți cont pe siteul "Întreabă medicul" și încearcă să afli un răspuns acolo. https://www.medic.chat/
Și sa iti mai spun ceva! Doar oamenii frustrati și nefericiti caută mereu ceartă (fie online, fie in viata reala), nu cei fericiti si împliniți!;)

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Stiu, merci mult