| Ang3lica a întrebat:

va rog ajutati-ma! ieri mi-a iesit un herpes foarte urt si am incercat tot felul de creme si mai rau i-am facut! la farmacie nu pot ajunge deoarece e inchus azi si vreau ca pana maine macar sa nu il mai am asa de umflat! va rog stiti ceva cu care ma pot trata acasa si promit fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar cremele bazate pe aciclovir sunt cele mai bune, Zovirax este de exemplu foarte buna. Insa, daca nu ai creme prin casa, poti incerca sa pui niste gheata pe herpes si sa tii apasat cat poti (pentru ca va durea) o perioada cat mai indelungata de tip.
Nu stiu daca il va vindeca complet, insa il va face mai mic sau macar va reduce inflamatia.

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Doar aciclovirul functioneaza si ala il iei numai de la farmacie, altceva nu ajuta cu nimic, vezi ca sunt si farmacii non-stop, acum depinde in ce localitate te aflii