| Krone a întrebat:

Buna, va rog am nevoie de un sfat repede va rog.
De 2-3 zile sub barbie mi-a aparut ca un cos mic nu am bagat de seama dar azi dimineata cand m-am trezit sa inrosit si s-a facut mare si din experienta mea asta nu e cos 100% seamana mai degraba cu un furunc din ala. dar e mic si rosu
Chestia este ca m-am uitat pe net si nu e galbui-galben cum arata pe net e carnos si maricel. Se poate sa apara furunc in zona barbiei?! Si daca da ce sa fac. AM pus tinctura de iod ( rivanol ) si cu crema dinaia neagra ( ihtiol ) pentru ca doar astea le am acasa. Dar nu este punctul ala din mijloc galben sa se vada puroiul e mare si carnos si rosu tare. Daca nu este furunc ce ar putea fi va rog un sfat ca daca nu-mi trece pana maine sau sa se mai lase ma duc la medic.
Va rog un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este un coș.

| Krone explică (pentru darrio2007):

Asa umflat de zici ca e cu popmpa si rosu in jurul lui, sa nu mai zic ca e mare si cum am prezicat mai sus carnos si e deranjant rau. Sa fie un simplu cos.e cam greu de crezut. sper sa nu fie furunc sad

| darrio2007 a răspuns (pentru Krone):

Ar fi bine sa mergi la un dermatolog. Daca spui ca arata asa nu e cos.

| Demidol a răspuns:

Nu cred ca e un simplu cos sau furuncul. S-ar putea sa fie o infectie ascunsa (abia deschizi gura) iar acel "cos mic" sa fie varful care a erupt la suprafata. Mergi la medic numaidecat.

| Krone explică (pentru Demidol):

Nu stiu ce ar putea fi. zici ca nu este cos dar nici furunc dupa tine? Din ce am precizat mai sus. E mare si rosu acum si in jurul lui tot rosu. si cum am zis si mai sus carnos de zici ca e umflat cu pompa. E deranjant rau

| Demidol a răspuns (pentru Krone):

Nu ai infectie dentara? Daca se umfla, nu te dore. Dar se extinde si poti da in septicemie.

| Krone explică (pentru Demidol):

Nu ma doare de loc. doar ca simt ca e ca o umflatura de masea dar nu e umflat de loc ..doar cosul e mare sau ce o fi ala. si cand deschid gura in partea dreapta unde este sub barbie no pot deschide cum trebuie si cand mananc abia deschid gura..nu e durere dupa cum am zis e ceva mare si rosu. Si nu am infectie dentara cel putin odata pe zi ma spal pe dinti

| Krone explică:

Am uitat sa precizez ca abia deschid gura ..si cand mananc si cand vorbesc e chiar la zona barbiei in dreapta sub barba. simt ca e umflat dar nu e..simt asa ceva greoi acolo