| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, trebuia sa imi vina menstruatia dar pana la ora asta nu e absolut nimic pe chilot. Ieri aveam sanii tari, azi sunt putin mai moi. Inainte imi venea menstruatia cu o zi, doua fata de luna anterioara, de accea sunt ingrijorata. Menstruatia de luna trecuta mi-a venit pe 11. Pot chisturile ovariene sa intarzie aparitia menstruatiei? Nu cred ca imi intarzie dintr-o posibila sarcina... Chiar mi e frica de asa ceva, oricum nu m-a penetrat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| tiberida a răspuns:

Heei. De obicei niciodată nu e perfect regulata menstruația, azi e fix o lună deci nu-ți fă griji, doar dacă mai trece cel puțin o săptămână, e foarte normal asta. Keep calm and have fun până îți vine, nu există o regulă.

| Rafaellla15 a răspuns:

Buna! Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu. Mi s-a depistat anul acesta ca pe ovarul stang am un chist de 8, 57 cm (foarte mare!), iar dupa ceva timp m-am operat si totul a decurs ok. pana luna aceasta cand trebuia sa imi vina menstruatia pe 5. Din pacate, mi-a venit pe 10. timp in care m-am stresat din cauza unei posibile sarcine. Deci, sa revenim ...chisturile ovariene influenteaza ciclul menstrual, care de cele mai multe ori este NEREGULAT. Iar aceasta dereglare ( chiar daca s-a eliminat acel chist) poate persista toata pana la menopauza. Presupun ca ai un ciclu neregulat si de aceea iti intarzie. Stai fara griji, atata timp cat partenerul nu te-a penetrat. Si apropo, fara stres deoarece si stresul poate duce la intarzierea menstruatiei.