| MultiiiColor a întrebat:

Vin cu o problema mai delicata. Acum o luna am inceput sa iau anticonceptionale YAZ. Ieri am terminat blisterul si azi, dupa calculele calendarului menstrual trebuie sa imi vina menstruatia. Am acuzat dureri abdominale ieri, cat si peste noapte insa culoarea menstruatiei din aceasta dimineata este maro si in cantitate mica. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este normal, prima menstruatie dupa anticonceptionale este intotdeauna foarte ciudata

| simina96 a răspuns:

Bună! Si eu am inceput sa iau de aproape 3 luni anticoceptionale si la fel ca în cazul tău cantitatea s-a diminuat si este de culoare maro. Nu ai de ce sa iti faci probleme, pe prospectul anticoceptionalelor mele se menționează la efecte secundare acest lucru si la marea majoritatea fetelor li se intampla odată ce au început să le ia. Problema ar fi daca nenstruatia ar fi inexistentă total atunci trebuie mers la un consult ginecologic.