| anonim_4396 a întrebat:

Buna, vin si eu cu o intrebare mai ciudatica, mi-am pierdut virginitatea cu iubitul meu(am 18 ani iar el 22) pe 1 septembrie si mi-a spus ca si-a dat drumul abia dupa ce a iesit din mine dar dupa 2 ore am mers la o farmacie si am luat o "pastila de a doua zi" numita Escapelle. Nu stiu daca acea pastila si-a facut efectul. La cateva zile dupa, pe 6 septembrie mi-a venit ciclul(mai devreme decat de obicei) iar acum pe 19 am vazut urme de sange si cheaguri cand merg la toaleta(ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata intre menstruatii). Tot astazi am facut un test de sarcina si a iesit negativ, poate sa imi explice cineva daca sunt posibilitati sa fi ramas gravida sau ce se intampla cu menstruatia sau chiar cu cheagurile?
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Pastila de a doua zi nu e chiar asa de "bomba" cum le place unora sa creada. In zona mea este la liber.
Daca ai probleme cu ficatul ar fi bine s-o eviti si ar trebui sa lasi cateva luni pana sa iei alta.
Te deregleaza insa pentru o perioada mai lunga de timp (poate ajunge si la 6 luni in functie de organismul tau). Nu esti gravida, este dereglarea de care am spus. Nu mai poti conta pe calendar pentru o vreme.

| Tina4838 a răspuns (pentru SkyPilot):

Multumesc mult????

6 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Alt exemplu de persoana care nu se informeaza in privinta sexului, dar cumva il practica.

Uiti ca pastila aia e o bomba hormonala.

As zice sa mai iei inca patru ca sa fii sigura ca nu ramai gravida.

| Tina4838 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Atata timp cat am urmat indicatiile unor farmaciste, practic m-am informat de la ele. Sunt greseli care se intampla iar eu am venit aici ca sa ma informez si sa o pot remedia nu ca sa fiu luata la misto. Daca nu ai raspunsul pentru intrebarea mea poti trece foarte frumos la un alt utilizator fara a mai face specificatii care nu ajuta avand in vedere ca asta poate fi o problema medicala, mersi oricum pentru raspuns

| Radu_Casi_Casandra_1998 a răspuns:

Cu siguranta nu ai rămas daca nu s-a terminat în tine și ai luat pastila.de a doua zi

| GeorgeAjutatorul a răspuns:

Buna. Trebuie sa mai iei acel tip de pastila, pentru a te asigura ca sa nu ramai gravida.

| Tina4838 a răspuns (pentru GeorgeAjutatorul):

Buna, acele farmaciste mi-au spus ca respectiva pastila isi face efectul doar daca este luata la 72 de ore de la contactul sexual