| Codrinela a întrebat:

Buna, voi cum reușiți sa beti 2l de apa zilnic?
Eu beau zilnic aproape un litru doar ca nu reușesc, sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bea dupa mancare condimentata bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să obligi un cal să bea apă dacă nu îi este sete? Dacă nu ți-e sete, de ce te forțezi să bei 2 l? Numai pentru că așa scrie pe Internet și se spune la TV?

| raMLesS a răspuns:

Ai 5 ani?
Iei o sticluta de 0.5 l si incerci sa o bei in 2 ore, faci chestia asta de 4 ori in total si ai baut 2l.
Eu beau mult mai mult de 2 l, pot bea si aproape 1 litru la o masa.

Răspuns utilizator avertizat
| Codrinela explică (pentru sadrian46):

Am pietre la fiere si imi e recomandat sa beau 2l de apa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Codrinela):

Cine a recomandat? Pietrele la vezica biliară nu se dizolvă în apă.

Răspuns utilizator avertizat
| Codrinela explică (pentru sadrian46):

Si doctorul de familie si doctorul de am facut controlul la abdomen

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Codrinela):

Din nou, repet, 1 l de apă în plus nu va dizolva pietrele de la vezica biliară. Apă mai găsești în mâncăruri și fructe. Mai poți bea câte 100 ml la interval de o oră.

| Scorillo a răspuns:

Incearca cu ceai neindulcit. Vezi ce iti este recomandat

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Codrinela):

Bea ceai de patunjel! Frunze sau radacini, sau si-si. Patrunjelul sparge pietrele. Stiu ca n-are gust bun dar o cana pe zi nu-i un capat de lume. Mergi urgent la un medic serios pentru ca se pot mari si-ti blocheaza canalul! Aia cu apa este o prostie ca sa scape de tine sau au facut faclulatea la FR.

| Plm69 a răspuns:

Incearca sa faci conditie fizica gen fa doua ture de bloc sau mergi din capatul cartierului in celelat capat gen fa ceva incat sa ti fie sete inainte de masa bea 1 pahar de apa dupa masa bea doua si iesi la alergat

| doctorandus a răspuns:

Supa=95% apa. Lapte=95% apa. Ceai, cafea=99% apa. Etc. Rosiile, castravetii, merele, perele, contin majoritar apa.

| cristi202 a răspuns:

Eu beau 3 litri. De lichide. Fa diferenta. Adică: ceai, sucuri, lapte, ciorbe. Asa reușesc. Doar cu apa nu as putea. E greu sa bei doar apa.

| relian a răspuns:

laughing dar tu ce faci asculti ce zic "destepti" aia de doctori pe unde apar?

Daca ala tiar fi zis sa bei o galeata tu ce ai fi facut? Nu mai beti apa asa aiurea ca nu-i bine.
Omul, animalul, bea apa atunci cand ii este sete.
Gindeste si tu singura, un animal salbatic, cine vine sa-i zica aluia cita apa sa bea sau cand sa bea?

Datio la jalea, nu mai ascultai pe toti nebuni astia de doctori, maninci si bei apa cand iti cere organismul, nu cand spune habarnistu ala de doctor.

Ai pietre nu stiu unde asa si ti se recomanda sa bei 2 litri, dar de ce exact 2 litri? laughing Deci cine tia recoamdat 2 litri a citit din ce au spus altii, sau trezit niste papagali de astia sa spuna ei cand sa bei si cit sa bei laughing

Si daca bei apa 2 litri, gata dispar pietrele alea sau ce? Ca de ar fi fost asa, atunci nu se mai opera nimeni s-a le scoata, ar fi fost simpliu, magai 2 litri de apa si erai deja sanatos laughing

Voi oare nu ginditi cand citit sau va spune careva ceva?
Ba ia sa analizez eu saa vad ala are dreptate sau n-are. Animalele domestice,. sa le luam si pe astea, ce faci daca tu ai acasa o pisica, ciine il fortezi pe ala sa bvea apa sau sa manince daca e sanatos?

Si daca e bolnav tot nul poti forta, organismul cand iti este sete te anunta sai dai apa, sau mincare daca are nevoie.

Daca bei apa fara ca sa ai nevoie, deci fara ca organismul sa-ti ceara, aia se numeste exces, orice in exces este daunator organismului, asta trebuie sa retii.

Tu dind apa organismului desi nu are nevoie, il pui la munca mai mult, va trebuie sa faca un efort in plus sa elimine ce i-ai dat fortat.

Acu numa am citit ca Burce Lee daca ai auzit, un fost caratist, actor, ala din analize acu recente, sa constata ca de fapt ar fi murit de prea multa atentie laughing apa, a baut prea multa apa.

Cei care lau cunoscut si medicii lui au spus ca asa este, in perioada aia el consuma cantoitati f mari de lichide, sucuri, apa la greu si a ajuns la un mom dat ca organismul na mai fosot capabil sa poata elimina acea apa.

Am citit asta acu curand, deci sa omorit singur, nu ca iar fi dat careva nu stiu ce droguri.
Mai consuma si papadie, marijuana, iar asta zic astia iti fac sete, bei apa f multa.

laughing uite ca am gasit solutia, asa fara sa vreau, trage papadie si o sa ti se faca sete si vei putea sa bei apa multa.
Fii atenta unde dai si ce crapa laughing

Doctorii ce tiau recomandat asta is doctori pompieri, habar nu au de medicina, is de fapt colectori de bani de la populatie.

Apa nu-ti dizolva pietrele ba ar putea sa ti le mareasca laughing apa ciontine minerale, ca doara nu ti-a zis sa bei apa distilata.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti impui!
Eu beau cu usurinta 2-3 litri de apa pe zi.

| StrongHeart a răspuns:

Nu reusesc, nu e ceva ce incerc cu disperare, o fac cu usurinta, pentru ca organismul cere. De fiecare data cand ma simt rau, trebuie sa beau apa(multa). Daca ma doare capul, daca ma doare stomacul, daca ma simt ametit sau pur si simplu imi este sete, simt nevoia de hidratare.
Poate tu ti-ai obisnuit organismul in felul asta si de asta nu poti sa bei multa apa, dar crede-ma apa nu iti face niciodata rau, poti sa bei cat de multa pentru ca o elimini pe urma si te cureti complet de toxine.
Sfat, fa-ti un obicei sa bei macar un pahar de apa de fiecare data cand te simti obosita si sa ai mereu o sticla de apa la indemana.
Apa ne da viata. Suntem apa, de fapt. Hidratarea e foarte importanta.

| Vântulalb a răspuns:

Daca organismul tau nu cere, nu-l forta. Poti face mai rau.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Cola, Pepsi, Sprite, 7up, Fanta: 97% apa.