| Tiliciu_Beatrice_2000 a întrebat:

Vreau să dau la facultatea de farmacie, ce ar trebui să învăț pentru admitere? Vreau să dau la Galați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai fi cautat pe site-ul universitatii, ai fi aflat ca cele doua discipline ale concursului pentru specializarile farmacie, medicina si medicina dentara sunt chimia organica si biologia(clasa a XI-a). Pentru toate cele 3 specializari, proba de concurs este unica, de tip grila, cu o durata de 3 ore. Pentru specializarea farmacie, spre deosebire de medicina si medicina dentara, testul grila se constituie din 60 intrebari pentru chimie si 40 pentru biologie. Tematica aferenta celor doua discipline de concurs este aceiasi cu cea din programa examenului de bacalaureat.
Vezi in link-ul:https://www.admitere.ugal.ro/site/licenta/probe-concurs