| dianamaria575 a întrebat:

Bună,vreau sa pun o intrebare aici cei, neinteresati sa nu comenteze aiurea am 20 de ani de 2 luni am inceput să i-au metode contraceptive Yasmin prima luna nu am avut nici o problema ei bine am facut pauza 7 zile mi-a venit menstruatia normal apoi am inceput sa le iau iar la jumatatea tabletei a 2 fiind prinsa cu munca am uiat de pastila vreo 2 zile la rand! Brunsc in a treia zi a aparut din nou menstruatia care a durat 7 zile a mea fii de 3 zile mxim 4 dupa ce s-a terminat le-am continuat dar acum seara de seara am crape severe pot spune groaznice! In tot timpul acesta eu am mai avut contact sexual cu iubitul meu iar el si-a dat drumu cu voie pentru ca isi doreste foarte mult un bebe iar asta s-a intamplat fix cand nu am luat pastilele! Înafară de crampe am mai avut mici sangerari apoi un lichid maroniu 3 dimineti la rand m-am trezit cu stare de rau si am vomitat sanii ma dor Pot sa fiu însărcinată sau este efectul luarii neadecvate a contraceptivelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg ceva. Daca el isi doreste un bebe de ce mai iei anticonceptionale?

| SkyPilot a răspuns (pentru darrio2007):

Ce intrebari pui si tu! big grin

| dianamaria575 explică (pentru darrio2007):

Pentru ca eu nu-mi doresc in acest moment

| darrio2007 a răspuns (pentru dianamaria575):

Pai, si cum ajungeti la un compromis? El vrea dar tu nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Yasmin si Yazz sunt scoase de pe piata americana, canadiana si australiana de cel putin 10 ani, din cauza mortalitatii crescute, induse de aceste pastile periculoase.
Este posibil ca corpul tau sa fii avut o reactie violenta la anticonceptional.
In orice caz, nu am inteles de ce le iei, daca iubitul tau vrea copilasi?!
Nu ai explicat cine ti-a prescris aceste anticonceptionale si daca medicul ti-a facut masurarea hormonala, recomandandu-ti aceste pastile.
Stii ca-ti pot provoca comotie cerebrala sau cheag de sange pe plamani ori creier, in mai putin de 1 an de zile de la folosinta?
Aici ai bloguri intregi cu articole despre yasmin si Yazz, ale celor care au supravietuit:
http://yasminandyaz.blogspot.com/

Uite aici:
"While studies about the side effects of Yaz and Yasmin have shown different results, one FDA analysis reported that about 10 in 10, 000 women taking pills with drospirenone (a compound in Yasmin) will experience a blood clot or venous thromboembolism in a year. That number drops to six in 10, 000 if a woman is using other hormonal contraceptive"
https://www.washingtonpost.com/......_blog.html

https://www.thenational.ae/......e-1.394622

Cauta si singura pe internet sa vezi mii de articole cu cazuri disperate.

| sierra1 a răspuns:

"Pot sa fiu însărcinată sau este efectul luarii neadecvate a contraceptivelor?"

1 este posibil dar treaba asta o poate verifica un test de sarcină sau un ginecolog

2 scriind "cei, neinteresati sa nu comenteze aiurea" - e chiar o invitație pentru ei

| SkyPilot a răspuns:

Este de la felul in care ai luat pastilele, dar mi se pare foarte severa reactia pe care ai avut-o. In locul tau as merge la un consult ginecologic.
Sansele de sarcina sunt foarte, foarte mici dar nu zero. Tot la consult vei afla ce ai de facut ca sa afli cu exactitate.

| SkyPilot a răspuns:

Nu te lua dupa raspunsul anterior.
Yasmin NU este interzis in Canada, nici vorba de acei 10 ani care sunt scosi ex burtis de cine a raspuns. Stiu ce spun, pentru ca eu locuiesc in Canada. La o cautare superficiala nu am gasit nimic unde sa scrie ca ar fi interzis in USA.
Lucrurile astea sunt foarte controversate, sunt grupurile de antiabortionisti care fac din tantar armasar, apar persoane care pretind ca au avut probleme si vor sa scoata bani de la producator pe cale legala, asa ca ai sa gasesti tot felul de aiureli spuse. E adevarat ca sunt cateva decese care au fost legate de acest contraceptiv, dar sunt oameni care mor si de la o banala aspirina. Miile de cazuri disperate sunt 23 in 7 ani in Canada. Nu te lua dupa bloguri, acelea sunt scrise de persoane care au un scop. Cauta articole medicale, sunstinute de institutii de profil. Vezi aici un articol mai echilibrat:
http://www.cmaj.ca/content/185/11/E517
Daca e interzis de 10 ani in Canada, cum de s-a luat pana in 2013?

| Anamaria9916 a răspuns:

Si eu iau anticonceptionale, iar medicul mi-a spus ca daca uit pastila si nu o iau in ziua respectiva sau intarzii foarte mult ar trrbui sa folosesc prezervativul deoarece sunt sanse destul de mari sa raman. Cu 3-4 zile inaintea de data in care ar trebui sa iti vina menstruatia (de obicei) fa un test de sarcina. Nu costa mult si nu e nici greu de realizat.