Întrebare recomandată | oBuburuză a întrebat:

Bună, vreau să slăbesc fiincă de la o vreme când încerc să fac exerciții mă înfometez foarte rău. Nu știu ce să mai fac, sunt atât de grasă încât îmi vine să zgari oglinda când mă uit în ea, toți râd de mine și spun că-s prea grasă... până și membri familiei cred asta, deci vă rog să-mi spuneți mai dedaliat ( nu câteva rândulețe ) ce să fac să slăbesc, exerciții care dau roade și ce ar trebui să mănânc ( ceva să se găsească prin bucătăria oamenilor ). Vreau să menționez că am 13 ani, 51 de kg și 1, 56 m. înălțime chiar dacă voi credeți că sunt bine pentru vârstă mea, nu-i așa va zic eu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Din fericire, nu trebuie sa slabesti decat vreo 5-6 kg. Nu te infometa, pentru ca mai greu slabesti. Metabolismul e ca un fel de motoras. Daca nu ii dai combustibil, nu are ce arde. Deci trebuie sa ai obligatoriu 3 mese pe zi, la intervale de 4-5 ore si ultima masa la 18.30. Dupa ora asta, nu te mai atingi de nimic, chit ca te tavalesti pe jos de foame.
Secretul este sa reduci considerabil carbohidratii (paine, paste, fainoase etc). Nu deloc! O felie de paine prajita dimineata, de 2 ori pe saptamana e ok. Apoi elimina uleiul din gatit. O singura lingura de ulei aduce un surplus de 120 de calorii. Deci gateste la cuptor, la gratar sau fiert. Carne de pui, vita, peste si cam 150-200 g (ia-ti un cantar de bucatarie).
Consuma lactate slabe, cu 0, 1% grasime si branza doar de vaca.
Nu trebuie sa te saturi. Ideea este sa mananci cat sa nu-ti mai fie foame.
De exemplu: dimineata- 1 ou fiert, 50 g telemea de vaca, o rosie, la pranz- piept de pui la gratar+ salata de varza (fara ulei, iar in loc de otet poti folosi suc de lamaie)+ o portocala, iar seara o salata bulgareasca (2 rosii, 1 castravete, jumatate de ardei gras, 50 g telemea)+ 200 g ananas proaspat.
Ananasul face minuni pentru siluetahappy (doar proaspat, nu la conserva).
Uite, cand ai timp, citeste pe net despre calorii negative. Exista unele categorii de alimente pentru a caror digestie organismul consuma mult mai multe calorii decat au ele de fapt. De exemplu, un aliment are 100 de calorii, dar pentru a-l digera, corpul consuma 150-200.
Totul e sa ai o "ratie" de 800-900 calorii/zi.
Cat despre miscare, fa-ti un abonament la sala si axeaza-te pe exercitii tip cardio. Mai exact tot ce inseamna un efort sustinut care te face sa transpiri (alergat pe banda, bicicleta eliptica/stationara, sarit coarda etc).Pt rezultate ar trebui sa faci cel putin 30 min si progresiv sa cresti timpul

8 răspunsuri:
| aleksuta a răspuns:

Nu trebuie sa disperi! Ai doar 13 ani, esti in crestere si cu usurinta se poate ca pe viitor sa slabesti chiar si fara sa vrei. Daca tii mortis poti incerca salata verde cu lamaie in loc de otet.La mine a functionat(bine ca eu incercam sa tin post dar a fost prea de tot ca am si slabit in acelasi timp).Eu zic sa nu te pripesti.Cui nu-i place sa nu se uite.Nu e chiar asade extraordinar sa fii slaba si sa te trezesti iarna ca te lupti cu vantul.Credema,din experienta spun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Renunta la sucuri acidulate, paine, prajeli, mancaruri bogate in ulei.
Mananca lactate si fructe!

Fa multa miscare:jogging, mers cu bicicleta si rolele.

PA-PA!

| AmanoYuno a răspuns:

Nu mai manca seara.asta ajuta foarte mult.
incearca canalul asta pentru ca pe mine m-a ajutat foarte mult http://www.youtube.com/user/blogilates

nu manca mult si lasa dulciurile.
bea multa apa fiindca in afara de faptul ca te curata de toxine dar si diminueaza tesutul adipos

| Crissu3005 a răspuns:

Nu cred ca ai varsta la care trebuie sa ai problema asta...eu la 15 ani aveam cv mai mult decat tine si acum am 48 de kilograme si poate chiar as vrea sa ma mai ingras putin.Nu te infometa ca mai rau faci.Incearca sa faci si putin sport...pe mine personal mersul pe jos si alergatul m-a ajutat

| didicriss a răspuns:

Pont:...prin infometare pierzi masa musculara nu slabesti

| Fabiana2R a răspuns:

Nu te ingijora, din contra. Vei vedea ca pe perioada liceului te vei schimba! Am prietene care s-au ingrasat subit, sau care au slabit uimitor.
Iti recomand in primul rand dimineata sa mananci doar o felie de maine dar neagra, pentru ca nu ingrasa precum cea alba, sau sa mananci un ou fiert. Evita oul prajit, omleta, in general prajelile in ulei.
La pranz mananca o salata usoara, o supa, ceva usor, si de asemenea, renunta la snacks-uri, sucuri, dulciuri, carne grasa.
Seara nu este indicat sa mananci dupa ora 6, insa mai poti lua o gustare cum ar fi un mar verde sau sa bei un ceiut. Evita sa mananci multa carne, dar poti manca la gratar carne de pui deoarece nu ingrasa. Legume care nu ingrasa sunt castravetii, ceapa, morcovul. Cartofii ingrasa consumati intr-o cantitate prea mare.
Nu trebuie sa te infometezi pentru ca iti vei da metabolismul peste cap. Vei slabi, dar apoi te vei ingrasa de doua ori fata de cum esti acum, si sigur nu vrei asta. Te sfatuiesc sa sari coarda: da, stiu ca suna ciudat, dar are un efect uluitor si e placut. Timp de o jumatate de ora sau o ora, puneti castile in urechi si sari coarda, si nici nu iti vei da seama ca timpul a zburat! Fa cate 10 abdomene pe zi, iar cu timpul o sa poti sa faci mai multe. \

si mai ales: BEA MULTA, MULTA APA! minim 2L pe zi! succes

| elenuta12 a răspuns:

Cand ti-e foame mananca fructe sau lactate

| luminita0467 a răspuns:

Buna,eu de ex am slabit 6 kg in 2 saptamini http://www.youtube.com/......ttp?/watch fac ceste exercitii zilnic ma ajuta mult pentru picioare, dar pentru un abdomen http://www.youtube.com/watch?v=wLlDVp7ZT3s.seara vreau sa maninc atit de mutl dar imi abtin poftele cu apa plata cu su de lamie, sper sa te ajute si pe tine, sper sa-ti fie de folos