| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa știu daca la voi au apărut niște negi genitali si daca ați făcut testul papanicolau ce a ieșit? Mi a apărut aceasta problema de ceva timp credeam ca o sa dispară si seamănă cu coșuri așa ca m-am iritat dar au sângerat mi am dat seama apoi ca nu sunt coșuri am fost la dermatologie am făcut analize la VDRL si a ieșit negativ dar nu am făcut testul hpv (ma duc săptămana viitoare la ginecologie) mi a dat rețeta molutrex am dat picătura la negi si mi au dispărut am mai fost la control doctora zise ca este ok dar ma îngrijorează alta boala si anume hpv... Menționez ca am avut relații sexuale cu doar un tip si el bineînțeles a fost afemeiat si da am fost o mare proasta ca nu am făcut sex protejat. Aștept răspuns mulțumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, cel mai probabil, ai HPV :(

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-la-medic/

Toate cele bune!

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca sunt intr-adevar negi genitali, mai mult ca sigur este vorba de hpv.

VDRL este un test facut in mare parte pentru detectarea sifilisului, boala cauzata de o bacterie. Acesta nu detecteaza infectiile cauzate de virusi si in niciun caz nu detecteaza hpv.

Ca sa fii sigura, mergi din nou la doctor si roaga-l sa iti faca un test hpv, desi mai mult ca sigur va iesi pozitiv.