| AlinnaGrecuElena11 a întrebat:

Vreau sa va întreb ce sa fac ca sa-mi vina menstruația mai repede.Mi-a întârziat de 4 zile și am făcut un test de sarcina, rezultatul fiind negativ. Am doar dureri de bazin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul in care urmeaza sa porneasca urmatoarea menstruatie este stabilita STRICT HORMONAL, inca din prima zi a ciclului menstrual adica prima si a menstruatie. Lungimea ca numar de zile a fiecarui ciclu este stabilit si programat si se desfasoara dirijat conform activitatii hormonale si din aceste motive momentul inceperii urmatoarei menstruatii NU poate fi influentat si nici modificat dupa placul fiecarei femei, sa inceapa atunci cand are ea chef. Lungimea ciclului menstrual si pormirea menstruatiei in momentul dorit se poate realiza doar in cazul folosirii unor medicamente cu continut hormonal (pastile AC, inel contraceptiv NuvaRing, etc.). Durerile existente sunt provocate de prostaglandina secretata de orgnism cu cateva zile inainte de pornirea menstruatiei, care in cazul tau se va produce probabil astazi, maine, thinking Multa sanatatE!

3 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Nu ai ce sa faci sa iti vina mai repede. Si poate nu ti-a întârziat, ci doar ai ciclul neregulat.

| KarinaLee6 a răspuns:

Ar trebui să ceri sfatul unui ginecolog.

| Mariusgeo a răspuns:

Poate ca ai o dereglare hormonala relax