| LoveLebadaa a întrebat:

Vreau sa va intreb daca exista sanse de supravietuire daca cineva are cancer sau... tumoare pe creier (am inteles ca este acelasi lucru). Si cum va fi la operatie? Nu are cum sa ramana cu boli mintale, nu?hee hee. Multumesc sad :* funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tumorile cerebrale nu sunt toate maligne (adica canceroase), unele sunt benigne (necanceroase). Sigur ca se poate supravietui, o vreme in cele maligne. In cele benigne, dupa indepartare, pacientul poate duce o viata normala. Operatiile sunt grele de obicei, iar uneori chiar imposibile (tumori situate in zone inaccesibile). Dupa operatie, poate ramane cu probleme neurologice (paralizii, de exemplu), dar si psihice.

| LIN2010 a răspuns:

Dupa cum ti-a spus si medicul specialist,sigur ca exista sanse, tumoarea nu este neaparat canceroasa, exista si posibilitatea de a ramane cu sechele(nu boli mintale) dupa interventia chirurgicala, dar trebuie gandit pozitiv, daca exista o singura sansa merita luptat pentu aceasta.respecte

| Pau17 a răspuns (pentru LIN2010):

Va ramane cu sechele doar daca este foarte grav si are probleme mintale. Deaia ar putea ramane asa. Daca este o persoana normala, cu ratiune, nu o sa ramana cu nimic.

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Depinde de situatii, nu cred ca suntem noi in stare, nici chiar cu citate de pe "net" sa iti spunem ceea ce ti-ar fi de mai mult folos spus de un doctor, vorbeste cu cineva care stie ceea ce spune, deoarece nu este o problema care s-o rezolvi pe "net"...

| Pau17 a răspuns:

Cancerul si tumoarea sunt doua lucruri diferite.Singura asemanare intre cele doua e ca sunt mortale.
Daca are cineva cancer moare. Nu exista inca leacul pentru cancer.
Daca are tumoare exista o posibilitate de scapare si asta ar fi operatia. Nu trebuie sa fi panicat daca vei fi operat ci sa o iei ca pe o sansa data de la Dumnezeu.In urma operatiei se poate indeparta tumoarea si poti scapa. Si nu, nu ramai cu nici-o boala mintala.Si, imi pare rau pentru persoana respectivasad. Sper sa decurga bine operatia!

| LoveLebadaa explică (pentru Pau17):

Nu eu, ci o persoana foarte draga mie crying

| Pau17 a răspuns (pentru LoveLebadaa):

Imi pare foarte rausad
Macar exista o sansa. Daca decurge operatia bine va scapa fara nici-o problema, stai linistita:*. Trebuie sa nu te stresezi si incearca sa-i ridici acelei persoane moralul.happy O sa fie bine

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Pau17):

Cancerul sau tumoarea maligna sunt unu si acelasi lucru.

majoritatea cazurilor de cancer pot fi indpartate orin operatie si sa se duca la insanatosirea totala a pacientului daca acesta este descoperit intr-un stadiu incipient.

dar daca acesta a metastazat... poti sa chemi preotul si sa incepi sa te spovedesti.

in cazul de fata numai doctorii pot spune daca tumoarea poate fi operata si ce sanse de recuperare totala are pacientul, sau care sunt riscurile. nu e asa usor sa operezi pe creier.

| LeeYiSun a răspuns (pentru SunnyDay88):

Stai daca nu merge operatia o sa mor?

| Pau17 a răspuns:

Am uitat sa precizez ca doar de cancerul la san poti scapa. Dar sunt foarte mici sansele. Poti scapa de cancerul la san prin scoaterea saniilor cu problema respectiva.

| LeeYiSun a răspuns:

Si tu ai tumoare pe creier

| LoveLebadaa explică (pentru LeeYiSun):

Nu eu, persoana iubita. happy Dar a scapat cu bine cu ajutorul lui Dumnezeu. Daca tu ai asa ceva, doar roaga-te! De operatie se ocupa medicii.