| Andreeaioan115 a întrebat:

Bună.
Vreau sa va spun nu pot sa dorm absolut deloc, ultimile 3 luni s-au agravat insomniile. Dacă ma culc devreme 10/11 ma trezesc la 2/3 dimineața și nu simt starea de somnolenta,parca ar fi ziua.
Dar pe parcursul următoarei zile ma simt fără dispoziție, am încercat așa cum am mentionat toate pastilele,(cauza )nu simt ca ar fi de ordin psihologic și nici fizic. TPU ce sa fie aceasta? E o boala care m-a prins. Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un psihiatru, ca sa primesti tratament adecvat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am încercat așa cum am mentionat toate pastilele.
Este perfect așa. Asta demonstrează că creierul tău este mai puternic decât orice pastilă, așa că renunță la ele.
nu simt ca ar fi de ordin psihologic și nici fizic.
Cum simți asta? Este extraordinar de important pentru tine să clarifici cum simți, ce simți, aici este cheia.
Ce să fie asta? Când, folosești verbul a fi, totdeauna greșești.
Este o boală. Cum știi asta?
... care m-a prins. Cum te-a prins?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai farmece laughing argintiu viu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In weekend ai incercat sa te culci ziua? Daca da, ai aceiasi perioada de somn(3-4 ore)?

| Nelucojoc a răspuns:

Lucrurile acestea nu ar trebui sa le intrebi pe net unde fiecare nespecialist isi da cu parerea.
Etiologia insomniilor e la fel de diversa pe cat de divesri suntem si noi. Cele mai frecvente cazuri sunt cauzate de stres si, sau, dezechilibre hormonale.
Nu e neaparat nevoie sa te culci odata cu gainile daca organismul tau nu reactioneaza cum trebuie si te trezesti in miez de noapte, ceea ce iti va afecta ziua de maine. Incearca sa te culci mai tarziu, citeste o carte inainte de culcare, fa o baie, bea un pahar de vin, si nu sta cu ochii in ecrane inainte sa adormi. Daca somnul nu vine, nu stai in pat. Mergi in bucatarie si citesti.
Daca nu functioneaza, mergi la medicul de familie, iti face trimitere la un set de analize, si, daca considera, iti face trimitere la un psiholog psihoterapeut.

| Andreeaioan115 explică (pentru Nelucojoc):

Oricum nimeni nu îmi garantează faptul ca creierul meu va dormi!

| Nelucojoc a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ai nevoie sa dormi, sau ai nevoie de garantii? Creierul tau va dormi cand vei avea pace si cand mintea iti va tacea. Ce trebuie ca tu sa afli este cauza pentru care nu ai pace, este o suferinta fizica, sau este un asufleteasca, sau ambele? Ai nevoie de specialisti, nu de pareristi de TPU.