| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy vreau sa zic ca. dimineata mie foarte foame!
deci ma trezesc, asa... merg la scoala la 8 ..acasa nu mananc si mananc cand ajung o banana, sau daca mananc acasa un ou prajit. apoi urmatoarea pauza deja simt ca mi-e foame. asa ca mananc un sandwish si pauza urmatoare inca unul! si de la 11:00 pana la 14:30 cand ajung acasa ma tot roade stomacul, pranzul este normal nu mult nici putin si nu mi-e foame pana la 19:00 cand mai iau cina dar fara sa imi fie foame aproape deloc de cele mai multe ori.
apa beau destula, credlaughing

deci de ce mie cel mai foame pana la pranz?laughing m-am gandit chiar sa mai iau un sandwishlaughing dar totusi nu vreau sa ma ingras

poate fi de la anemie? sau lipsa de calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred. Un vechi proverb zice asa: dimineata mananca tot, la pranz imparte cu prietenii si seara da la dusmani.
Asta inseamna ca dimineata trebuie sa mananci consistent (sa fie cea mai importanta masa a zilei), la pranz sa mananci frugal iar seara de loc. Altii zic sa mananci la 2-3 ore cate putin. Organismul tau reactioneaza normal. Ar fi bine sa-i dai curs.

| giony54 a răspuns:

Ai glicemie oscilanta si daca continui asa o sa faci diabet, daca nu este inca, trebuie sa mananci de trei ori pe zi neaparat si mai ales dimineata si nu fastfood si cola.

| Almássy a răspuns (pentru giony54):

Eu nu am probleme cu glicemia, nu consum sucuri si fast-food, pungi de chipsuri si alte cele pentru ca si asa am stomacul sensibil ...deci astea nu sunt de mine... nu cred ca e de la glicemie nu?