| yoonny a întrebat:

Vreau si eu cateva exemple de viroze la om.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Http://www.terapiamedicala.ro/clasificarea-virusurilor-gripale
Tipul A a prezentat următoarele subtipuri şi variante
- subtipul Ao (A/PR/8/34), izolat în 1934, care a dominat până în 1947;
- subtipul A2 [A/FM/1/47 (H1N1)], care a circulat până în 1957;
- subtipul Ax (asiatic), care a provocat pandemia din 1957-1958.
- H1N1, care a provocat gripa spaniola din 1918, şi Porcine Gripă în 2009
- H3N2, care a provocat gripa din Hong Kong în 1968
- H5N1, care a provocat gripa aviara in 2004
- H7N7, cu potenţial zoonotici potenţial
- H1N2, endemică la oameni, porci şi păsări
vezi sursa:http://art-zone.ro/......demii.html

| darrio2007 a răspuns (pentru alessia5158):

Una este virusul, alta viroza.

| MihàiEminèscù a răspuns:

Prima este viroza respiratorie! Ea se transmite frecvent prin :
• prin inhalare de la un bolnav

• prin contactul secretiilor respiratorii infectate cu pielea sau obiectele inconjuratoare, urmat de atingerea ochilor sau a nasului.
Se trateaza cu :
• repaus la pat

• aspirina si paracetamol pentru febra si pentru durerile de cap

• aport crescut de lichide

• gargara cu apa calda cu sare, vitamina C.

In general virozele se menifeta prin :
Virozele se manifesta prin:

• dureri de gat cu gat rosu si senzatie de usturime

• dureri de cap

• febra

• infundarea nasului si scurgerea de secretii nazale

• stranut, tuse uscata initial apoi cu expectoratie

• dureri musculare

2. Viroze pulmonare!
3. Viroze digestive
4. Viroze cutaneo-mucoase
5. Epidermoviroze
6. Epidermoneuroviroze
Cam att, daca doresti mai multe informatii intreaba-ma, Insanatosire grabnica happy!
Funda puppy dog eyes?