| 012345678910bbb a întrebat:

Vreau și eu câteva remedii naturiste, fără pastile, siropuri ș.a.m.d.
De ieri, am simțit o ușoară durere in gât, ce a continuat cu o tuse și nas înfundat. Tusea a dispărut, deci a rămas problema nasului înfundat și durerea in gât. Ce pot sa fac pentru a scăpa cât mai rapid de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Pt tuse: tinctura de isop, 2 capacela la 250 ml apa. Trece in 15 min, crede-ma. Iar durerea in cateva ore. Se beau 2-3 cani pe zi. Pt nas infundat, ulei esenial de eucalips, sau peeeprmint (menta) PT UZ INTERN de ex. Fares, 15 lei (sa scrie asa pe el, sa nu foe d-ala fake de aromoterapie) Se utilizeaza tot in candela de aromoterapie, se pune apa, se incalzeste usor cu lumanarica tip pastile dedesubt, cand apa e calda se adauga 5 picaturi de ulei esential. Sefunda nasul.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti răcit, mergi la medic nu încerca tratamente după ureche ca virusii sunt rezistenti. Fără tratament medical nu vei scapa de răceală.

| Sonia822 a răspuns:

Pt tuse: mai merge si uleiul de ridiche neagra, o gasesti in piata sau market, e ca un cartof noduros si negru, gasesti pe net cu se prepara ( se taie capacul, se scobeste ridichea...etc) N-am incercat, dar mi-a zis cineva ca si acolo a avut rezultate remarcabile

| Sonia822 a răspuns:

Pt tuse: si ceaiuri calde, ex musetel, salvie, in care sa pui din ambundenta zeama de lamaie. Mai ia si vit C, si daca expectorezi, ulei de negrilica, cu negriol (chimen) de pe site-ul Aquanano

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o ridiche neagra, taie un capacel din ea si scobeste-i interiorul. Umple-o cu miere de albine si a doua zi ia o lingurita pe stomacul gol, poti lua de mai multe ori pe zi, in functie de gravitatea situatiei. E un remediu pe care il stiu de la mama mea, intotdeauna functioneaza. (Sper ca am explicat destul de de clar).
Mai poti incerca ceai de salvie.

| Demidol a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este pentru curatarea fierii si eventual pentru cresterea imunitatii, nu pentru nas infundat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Demidol):

Ma refeream la durerea in gat, nu nasul infundat. Ar fi trebuit sa precizez.

| Demidol a răspuns:

Spalaturi nazale si gargara cu apa sarata.

| bcnicoleta a răspuns:

Pentru gat poti sa fierbi niste lapte(o cana), pui un galbenus de ou si zahar sau miere 3, 4 lingurite, il bei asa fierbinte de doua ori pe zi si o sa iti treaca repede.