| Cairo a întrebat:

Buna,vreau si eu Diete de slabit adica ce sa mananc dimineata la pranz seara, funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Sophie22 a răspuns:

1. Mananca ultima masa inainte de ora 19.00, pentru a-i lasa timp organismului sa asimileze corect nutrientii pe care ii primeste.

2. Chiar daca te ajuta sa te simti satula mai repede, evita sa bei lichide inainte sau in timpul mesei, pentru a nu dilua sucul gastric si a incetini astfel digestia, de care depinde metabolizarea corecta a alimentelor.

3. Respecta cele trei mese principale ale zilei, astfel incat organismul tau sa nu se simta infometat si sa faca rezerve pentru momentele in care il privezi de mancare.
1. Lactate. Gama din care poti alege este suficient de diversa incat sa nu te infometezi sau sa te plictisesti, mai ales ca lactatele, sub toate formele, sunt foarte sanatoase si benefice pentru sanatatea si silueta ta. 2. Fructe. Ziua in care vei consuma doar fructe va fi un adevarat festin pentru tine. Ai voie sa consumi orice fruct in stare proaspata, insa in cantitati moderate. De asemenea, este indicat sa eviti citricele la masa de dimineata, pentru a evita durerile de stomac si hiperaciditatea.

3. Legume. Poti consuma legume in stare proaspata sau le poti prepara in aburi, mai ales in cazul in care suferi de hiperaciditate. Pentru masa de dimineata poti alege rosiile, castravetii si broccoli preparat in aburi, la pranz poti alege cartofii si morcovul fierte, iar pentru cina iti poti prepara un mix de legume. Evita pe cat posibil uleiurile si condimentele. 4. Carne. Pentru ca regimul disociat sa nu iti insele asteptarile, este recomandat sa consumi doar carne alba, pregatita in aburi sau pe gratar.

5. Peste. Datorita diverselor sortimente de peste pe care le ai la dispozitie, si ziua in care vei consuma doar acest tip de aliment va trece destul de usor, fara prea multe dureri de stomac. Opteaza pentru stiuca, pastrav sau somon, pe care si de aceasta data le vei prepara pe gratar sau in aburi.

6. Cereale. Bogate in fibre si in nutrienti, cerealele sunt ideale pentru silueta ta si iti vor imbunatati considerabil tranzitul intestinal. Poti consuma paste, orez, porumb, grau si orice fel de derivate ale acestora.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sophie22):

O singura completare : chestia cu ora 19 e o tampenie care te ajuta doar sa-ti fortezi stomacul. Ultima masa sa fie cu 2 ore inainte de culcare, indiferent de ora.