| NomNom a întrebat:

Bună You!
De la ce vârstă apare sângerarea la..cum să spun. puță?
1.De la ce vârstă?
2.Ce să fac dacă apare?
3.E de rău?
4.De la ce apare?
Dau fundă celui care dă răspunsul cel mai bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mimimumu a răspuns:

Sangerarea aceea se cheamă menstruatie sau ciclu si doar fetele au asa ceva.Deci ai grija sa nu afle băieții ca ai.In rest la prietenele tale le poți spune.

1.Mie mi-a venit la 12 ani.Dar am auzit ca poate veni cică si la 8 ani.

2.Cu o lună inainte de a aparea, vei observa pe chilot un mucus gălbui spre alb.Se cheamă secreție vaginala.Pentru a te proteja poți folosi absorbante zilnice. Daca vei observa ca ti-a venit, daca vei observa putin sânge pe absorbantul acela zilnic, schimbă-l cu cel mai mare, cu aripioare pentru a împiedica scurgerile.Din acela de face reclama, Always.Bineinteles poți folosi ce marca vrei.

3.Nu e de rău! Nu inseamna ca esti bolnavă! Din contra! Daca nu ai inseamna ca esti bolnavă dar daca ai e ceva normal sa îți vina o data si o data! Asa au toate fetele si femeile pana in varsta de 50 de ani. Daca ai depasit 50 de ani, nu vei mai avea si atunci va veni o noua etapa numită Menopauză. Deci poți vorbi cu mama ta de asa ceva.Dar bunica ta nu mai are demult asa ceva! Dar cu toate astea nu e o rusine sa ii spui si bunicii tale ce ti se intampla.Te va ajuta.

4.De la pubertate apare.Sti? Acea perioada când iti creste păr in zona axiala (axile=subrat, subtioara) si par pubial (zona pubiala=zona puței cum ai zis tu), si iti apar cosuri pe fata.Se cheamă pubertate.De la pubertate apare.E momentul când din fetiță te transformi intr-o domnisorica.

In clasa a 5-a va da fetelor o brosura in care scrie tot despre ce trebuie sa stii însoțită de absorbante.Noua când ne-a dat, le-am ascuns de băieți si ei au zis "Ce e acolo? De ce nu ne arăți?". Apoi un băiat a spus "Sunt sutiene măă.Le-a dat sutiene"

P.S.Am murit de ras laughing)))

Pentru mai multe informati poți cauta pe Google: noifetele.ro

| anamariarot a răspuns (pentru mimimumu):

Crezi ca baietii nu stiu ca fetele au menstruatie? Sau de ce nu ar trebui sa stie? Dupa cum ai spus si tu, e ceva absolut normal happy. Plus ca multi medici ginecologi sunt chiar barbati.

| anamariarot a răspuns (pentru mimimumu):

Sangerarea aceea se numeste menstruatie si poate aparea chiar de la 9-10 ani. O sa iti apara si tie, iar semenele premenstruale sunt secretii vaginale, crampe abdominale(uneori o sa te doara, dar poti lua un calmant), schimbarea dispozitiei, poate pofte alimentare.
In cazul in care apare(si sigur o sa apara, pentru ca asa este normal), iti vei pune un absorbant pe lenjerie. Daca ai peste 9-10 ani, pune-ti in ghiozdan un absorbant si o pereche de chiloti in cazul in care iti vine la scoala sa fii pregatita. Spun si chiloti pentru ca daca sunt uzi, nu se prinde absorbantul de ei. Absorbantul retine lichidul si nu va trece prin el. In zilele acelea sa ai mai multa grija la igiena zonei intime, pentru ca mediul de acolo fiind permanent umed, e preferatul bacteriilor.
Nu e de rau deloc, ba chiar e de bine. Asa functioneaza organismul femeilor. E de rau daca nu vine, pentru ca atunci pot exista probleme.
Lunar(in cazul unei persoane sanatoase) se formeaza in uter un strat de celule numit endometru care sa permita fixarea unui ovul fecundat(ovulul este celula sexuala feminina, iar ovulul fecundat e ovulul in care s-a prins un "spermatozoid"(celula sexuala masculina) care se va dezvolta treptat in corpul femeii timp de 9 luni). In cazul in care fecundatia nu a avut loc(fecundatia consta chiar in ce am spus mai inainte si are loc cand in timpul actului sexual, barbatul a lasat in corpul femeii sperma cu spermatozoizi, iar spermatozoizii calatoresc prin corpul ei pana ajung la ovul si unul singur "intra" in el) acel strat numit endometru se elimina. Mai pe scurt, corpul tau se pregateste pentru a putea "intretine" o sarcina.
Chiar nu ai de ce sa te sperii. Daca iti este rusine la scoala sa iti vada cineva absorbantul(pentru ca o sa fie nevoie la 2-3 ore sa il schimbi), sunt cutiute speciale pentru ele.

| mimimumu a răspuns (pentru anamariarot):

Da.Băieții si bărbații stiu ca fetele respectiv soțiile lor au menstruatie.Mulți bărbați se duc la magazin in locul lor ca sa cumpere tampoane.Plus ca in ziua de azi nu mai e nici o rusine.Plus ca mai face si reclama la televizor.