| reb18 a întrebat:

Bună ziua a mai pățit cineva sunt gravida în 4 săptămâni și dea încep sa ma lațesc în solduri și mănânc sănătos nu consum pâine și dulciuri mănânc regulat și tot mam îngrășat ce sa fac cum sa fac?
Metionez ca eu am slăbit înainte sa rămân gravid 50 de kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E normal sa te ingrasi, deoarece acum mananci cat pentru doi oameni.Nu ai ce face, abia dupa sarcina te poti preocupa din nou de aspectul tau, sa tii diete si orice doresti. Insa pana atunci, nu incerca nimic, deoarece copilul va avea probleme.

| reb18 explică (pentru dullcat):

Pai nu țin dieta ținem înainte 16 ore nu mănâncam dar acum nu mai pot, mânaci regulat și tot observam ca ma îngraș și mănânc sănătos pâine integrala nu mult și tot așa

| Freya1 a răspuns:

Depinde de corp.
Acuma dacă ești o persoana mai înaltă sau ai fost mai masiva oricum de fel (adică de la 60 de kg în sus) e posibil ca asa sa iti fie construcția corpului și sa iei în greutate mai mult pe timpul unei sarcini.
Eu spre exemplu am avut 49 de kg înainte de sarcina și la 30 de săptămâni cântăresc aproape 57 (doar ca nu par grasa) deși am 1m50.Dar în general persoanele mai(unele) înalte iau în greutate mai repede și uneori mai mult.

| reb18 explică (pentru Freya1):

Pai eu am 176 înălțime și îs mai corpolenta din tot timpul am fost numa acum ma mai lațesc în solduri

| reb18 explică (pentru Freya1):

Ce am observat ca mam umflat la picioare pulpe îs mai pulanoasa cum se zice

| Freya1 a răspuns (pentru reb18):

Nu e anormal.Eu sunt îngustă în solduri da pe sarcina m-am mai latit.Asa se pregătește corpul pentru născut. Poate mai în colo sa ai și dureri.

| reb18 explică (pentru Freya1):

Am înțeles mulțumesc de sfat o sa ma ocup de corpul meu după ce nasc contează sa fiu bine ca am mai avut o pierdere și stau cu frica și acum, dar în celalalta ce am pierdut în 3 luni nu mam îngrășat tare pentru ca nu era sarcina ok

| Freya1 a răspuns (pentru reb18):

O sa fie bine.Atata timp cât ai fost la control și ți s-a spus ca e totul în regula, nu ai scurgeri cu sânge sau lucruri de genul e totul bine.
Și mie îmi era frica la început sa nu se întâmple ceva, și la orce mic disconfort ma temeam sa nu fie ceva grav și e normal.

Legat de solduri eu fiind îngustă când au început sa se lateasca aveam dureri destul de urate.Si acum am de spate sau dacă stau mai mult pe o parte ma doar soldul respectiv.
Ceri părerea medicului în legătură cu orce ți se pare ineregula și va fi bine.Ca în fond de aia e și el medic (chiar daca unii sunt mai repeziti si nu au rabdare).

| reb18 explică (pentru Freya1):

Iți mulțumesc și pe mine ma doare acum spatele de stau mult în fund am fost la medic mi-o zis ca este bine și așezat bine dar am următorul control marți!

| reb18 explică (pentru Freya1):

Decomdata o zis ca ii bine n-am scurgeri atât ceva disconfort prin burta atât

| Freya1 a răspuns (pentru reb18):

Asa și la mine, dacă stau în fund sau pe spate ma omoară zona lombara, dar după ce ma mișc un pic e mai ok.

Disconfort ai în primul timestru, poate sa te doară și burta, sa te înțepe sau sa ai dureri ca de menstruație.Eu aveam dureri în partea dreapta și greata, prima oara am crezut ca sufăr de apendicita.
Eu oricum am avut greata urata rău și varsaturi pana la 16 săptămâni.Nu puteam manca nimic ca tot vomitam pana și apa și nu își făcea efectul nici o pastila.Mergeam la baie des și după ce urinam aveam senzația de bolovan sub buric.Ma dureau soldurile și am avut crize de sciatica (mi se pună o durere în spate și soldul stâng de nici nu puteam merge).Da ce-a mai nasoala a fost greata și frica sa nu vad sânge când merg la baie.

După în timestru doi ai contractii false, nu sunt exagerat de dureroase dar ai ceva disconfort.Eu în perioada trimestrului 2 am fost cea mai linistita pana către timestru 3.Mai aveam cate o amețeală din când în când dar slab, mi-am putut relua activitățile, dormeam ok, durerile de spate s-au mai diminuat și am început de pe la 14/16 săptămâni sa simt și copilul.Dar de la 24/25 cred am început cu insomniile,cu greutate mare pe burta,cu bufeuri noaptea,urinari din nou frecvente,început de anemie și cum sa întors copilul îmi presa stomacul și îmi făcea acid (și acum am de ma rupe),ca să nu mai spun ca iti împinge plămâni și respiri din ce în ce mai greu,ai palpitații la inima,nu mai poți sa stai pe spate(eu pot doar pe stânga, pe dreapta îmi face acid, pe spate ma sufoca).Se misca mai des, tu în schimb te poți mișcă mai puțin dar nu ai ce sa faci.Ti-am zis, dacă nu ai disconfort mare sau alte chestii ne compatibile cu sarcina totul o sa fie bine chiar dacă o sa fie greu.
Eu mereu ma încurajăm cu "mai un pic.sa ajungem la 35/36 de săptămâni și scăpăm amândoi bine" happy.

| reb18 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc frumos de sfaturi, am așa disconfort mie rău noapte doar și dimineață un pic atât dar mai doare asa parca la ovare mai apasă și spatele ma omoară dar n-am ce face toate ma dor câteodată ma fost ieri la ginecologie o zis ca sarcina este bine încă nu se vede embrionul ca este în formare ca ii mica sarcina 5 săptămâni

| reb18 explică (pentru Freya1):

Și pe mine ma doare în stânga jos așa o durere cât se cât suportabila câte de cât mi-o dat câte un nopsa sa iau atât

| Freya1 a răspuns (pentru reb18):

Nu se vedea nici la mine la 6, dar creste el. Disconforturi ai toată sarcina, dar trebuie sa fie în limite normale și sa ți cont de asta.
Nici o durere sau un disconfort ce durează sau e insuportabil nu e ok.

| anonimg a răspuns:

Pâine trebuie să mănânci. Face parte din cereale; acestea stau la baza alimentației.
Pâine integrală recomand. Cereale integrale.

| reb18 explică (pentru anonimg):

Mănânc pâine integrala de secara și supe multe și tot ma îngraș oricum eu îs o gena mai plinuta

| reb18 explică (pentru anonimg):

Eu rețin și multa apa așa era și la mestrautie

| anonimg a răspuns (pentru reb18):

Sarea reține apa în organism. Nu trebuie să mănânci nesărat; dar dacă știi că consumi sare mai mult decât alții, atunci trebuie să o reduci.

| sammie a răspuns:

Este normal să te îngrași în sarcină. Orice ai mânca tot te vei îngrășa. Asta înseamnă că copilul crește.

Sarcină ușoară! happy

| reb18 explică (pentru sammie):

Va mulțumesc din suflet

| reb18 explică (pentru sammie):

Pai am observat ca mănânc sănătos nu dulciuri nu nimic mese regulate și tot pun deatsra eram așa în dubii