| allexa16 a întrebat:

Acum 1 an tatal meu a fost diagnosticat cu leucemie mieloida acuta.i s-au facut citostatice se simte mai bine dar cand si-a facut ultimele analize doctora a spus ca i-au aparut 2 blasti si nu stiu daca e grav.l-a chemat pentru inca o cura cu citostatice.va rog sa-mi spuneti daca ati auzit pe cineva si ce a facut cum se simte...

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tatal tau a suferit o recadere, adica cancerul a revenit. va face o noua cura de chimioterapie care, speram, va induce o noua remisiune. Nu se va vindeca decat daca face un transplant medular, altfel recaderilor vor tot aparea.

| allexa16 explică (pentru Brigaela):

Buna ziua,

i-am m-ai facut o data analizele si are 50% balsti(nu prea inteleg ce inseamna asta) trombocitele au ajuns la 44000.astept sa vad cum se simte dupa noua cura cu citostatice.el se simte binisor a luat in greutate f mult mananca, nu i-au mai aparut vanatai, nu mai transpira noaptea doar ca oboseste repede. spuneti-mi va rog cum este cu transplantul medular, credeti ca o sa mai revina boala sau ce se va intampla ca sa stiu la ce sa ma astept? ati avut vreo cunostinta si daca da spuneti-mi cum se simte ce a m-ai facut sau daca a folosit si tratamente naturiste.va multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru allexa16):

Blastii sunt celulele canceroase. 50% este enorm de mult, arata o recadere foarte agresiva. Trombocitele sunt extrem de scazute, aproape de 5 ori mai putine decat minimul acceptat, din cauza ca maduva osoasa, unde ele iau nastere este invadata de cancer.
Transplantul medular se poate face daca exista un donator compatibil si numai intr-o perioada de remisiune (adica cand nu are nici un blast in periferie). Din pacate, am putine cunostinte care sa fi facut transplant medular, unele merg bine, altele prost, etc. Toti pacientii mei care au folosit tratamente naturiste nu au supravietuit pana la transplant medular, fiindca cancerul NU se trateaza cu produse naturiste, este o reteta singura de ev9olutie proasta si deces

| allexa16 explică (pentru Brigaela):

El are si o fisura anala si ma gandesc ca de la asta i-au scazut trombocitele. timp de 3 luni dupa citostatice doctora nu i-a dat tratament acasa la lasat asa.bea in fiecare zi ceai de sfecla rosie de morcovi etc.sa speram ca ii va da ceva acasa dupa urmatoarea cura cu citostatice.dv sunteti medic? va multumesc mult ca ma ajutati cu informatii si imi cer scuze ca va tot deranjez cu intrebari.

| allexa16 explică (pentru Brigaela):

Vroiam sa va mai intreb ceva in legatura cu mine.ciclu menstrual imi vine la 27 de zile 25 28 30 31 29...de 2 ani il am asa, inainte il aveam la 28 de zile.si nu reusesc sa raman insarcinata pentru ca nu stiu cand e perioada fertila.Care ar fi cauza? multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru allexa16):

Fisura anala este o problema absolut minora, nu-i scad trombocitele de acolo. Ele au scazut din cauza ca celulele leucemice (canceroase, adica blastii) au invadat maduva osoasa, locul unde trombocitele se formeaza si nu le-au mai lasat sa se formeze.
E foarte bine ca nu i-a dat tratament acasa in remisiune. Se speram ca nu ii va da nimic acasa dupa citostatice, asta ar insemna ca ceva este foarte rau (ori ca nu a intrat in remisiune si deci boala evolueaza, ori ca are reactii adverse foarte severe). daca intra in remisiune si maduva raspunde la tratament Nu are nevoie de tratament acasa.
Sucul de morcovi si de sfecla presupun ca ii plac foarte mult, dar nu au nici un fel de relevanta in cazul lui. Poate bea si manca absolut orice isi doreste, nu tine de alimentatie.
Da, eu sunt medic anatomopatolog.

| Brigaela a răspuns (pentru allexa16):

Ginecologul tau ce diagnostic ti-a dat pentru menstruatia neregulata? Ce investigatii ai facut si care a fost parerea ginecologului. Testele de dinainte de a incerca sa ramai insarcinata (acele analize pe care le faci cu 6-8 luni inainte de a incerca prima oara sa renunti la protectie si sa obtii o sarcina) ce spun?

| allexa16 explică (pentru Brigaela):

Sincer nu mi-am facut analizele, nu am avut timp, dar o sa ma duc sa discut si cu medicul.nu stiu cand ajung si de aceea v-am intrebat, voiam sa stiu care sunt motivele.Va multumesc pentru tot

| Brigaela a răspuns (pentru allexa16):

Pai sa nu incerci cumva sa ramai gravida ca poti avea ghinionul sa te trezesti cu un copilas bolnav. Plus ca spui ca ai problema asta de 2 ani, m deci ai facut macar 2-3 consultatii de rutina la care ai discutat cu ginecologul. ma intereseaza exact ce ti-a spus la consultatile obisnuite, cele obligatorii. Chiar daca nu ai fost la consultatia de dinainte de sarcina, pe astea sunt sigura ca nu le-ai ratat.
Oricum, in situatia asta, in care ai asemenea probleme grave si nu ai facut consultatii necesare, trebuie sa-ti amani cu minim un an incercarile de a ramane insarcinata. Foloseste prezervativ, fiindca in conditiile tale o sarcina ar fi prea riscanta

| allexa16 explică (pentru Brigaela):

Mi-au iesit bune analizele. mi-am facut testul papanicolau si mi-a iesit bine.nu am discutat cu medicul despre sarcina, am crezut ca nu e nici o problema daca il am asa, dar vad ca nu e bine... poate reusesc sa ajung zilele astea.

| allexa16 explică (pentru allexa16):

Va rog sa-mi mai spuneti care sunt simptomele recaderii si cam ce ar trebui sa manance tatal meu.Multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru allexa16):

Testul papanicolaou nu are legatura cu problema ta, eu ma refeream la ecografii, analize de sange, cultura de col, etc.

| Brigaela a răspuns (pentru allexa16):

Nu exista simptome neaparta la inceputul recaderii. De obicei primul simptom este preezenta unor analize proaste. Are voie sa mannance tot ce i-a permis doctorul. In principiu cam orice, dar cred ca complet nesarat (daca primeste corticoid in schema terapeutica)