| Conțăscu_Andreea_1998 a întrebat:

Buna ziua!
Acum 2 luni am fost la stomatolog cu o infectie de masea, dupa aceste 2 luni mi se hâțână maseaua si ma doare foarte tare la atingere! Specific ca nu am mancat pe partea cu lucrarea decat paine rare ori!
Care este cauza? Am dat multi bani si acum trebuie sa o scot ca ma doare foarte tare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Claxon987 a răspuns:

Pai cauza e ca s-a agravat caria si ca nu se mai poate face nimic, daca ai avut plomba a cazut, maseaua e atat de fragila incat se misca si trebuie scoasa. Nu trebuie doar sa eviti sa mananci, trebuie sa ai grija de toata dantura sa ai o igiena corespunzatoare care sa nu permita raspandirea infectiilor. Preventia e solutia. Daca ai impresia ca ai dat multi bani ca sa tratezi caria, stai sa vezi cum e sa ti puna implant, singura solutie ramasa