| Castanul a întrebat:

Acum 2 saptamani si cateva zile tatal meu s-a operat de cancer la colon, operatia a iesit foarte bine(tumoarea a atins intestinul subtire si a fost mai complicat). Dupa cateva zile dupa operatie(cam 7 zile) a putut sa manance, mergea se ridica singur, era bine. Dupa o saptamana si putin l-au lasat acasa pentru a se reface si a primii rezultatele de la biopsie pentru a urma tratamentul pentru cancer. Dupa ce a stat cam 3 zile acasa, intr-o noapte s-a simtit rau(dupa ce mancase peste prima oara dupa operatie, peste cumparat de el de la magazin[desii avea operatia el nu putea sa stea degeaba in pat]). Lunea aceasta l-au dus iar la spital cu perfuzii si tot ce avea inainte si de abia ieri a mancat putina zeama de ciorba si a fost ok. Nu pot sa stau cu gandul ca tata are cancer si voiam sa va intreb DACA SE VA RECUPERA CUM ERA INAINTE DEBOPERATIE(49 de ani)? P. S1: cancerul nu a afectat decat intestinul subtire din ce stiu eu. P. S2: la biopsie care ar fi cel mai grav rezultat posibil in cazul lui? Scuzati-ma ca am scris atat dar sunt ingrijorat. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| lizucalisuca a răspuns:

Cu cancerul orice este posibil. Cel mai recomandat ar fi sa incerce si tratamente holistice/naturiste in special sa aiba grija la ce manance, uite un regim care poate fi preparat usor si despre care foarte multi spun ca da rezultate: http://ro.blastingnews.com/......55259.html

| miraabela a răspuns:

Cred ca nu este potrivit sa ne dam cu parerea despre tatal tau daca se va face bine sau nu. Cei in masura sa iti dea aceste raspunsuri sunt medicii, dar nici macar ei nu au de unde sa stie cum va evolua boala decat cand sunt pusi in fata faptului implinit.
Eu una, iti zic sa ai incredere si speranta. Daca tatal tau va crede ca se va face bine si va fi la fel ca inainte sau chiar mai bine de atat atunci asa va fi. Noi insine suntem capabili sa ne insanatosim daca sunt optimisti.
De aceea tu si restul familiei trebuie sa ii insuflati aceasta credinta, daca nu o are deja.
Spet ca tatal tau sa se faca bine si sincer, eu chiar cred ca se va face bine!