| Lory37 a întrebat:

Buna ziua,
Acum 3 luni am renunțat la anticoncepționale. De atunci am avut 2 menstruații destul de "lungi" ambele. Luna aceasta in data de 18-19 trebuia sa am dar nu a venit. Contact sexual nu am avut doar înainte de ultima menstruație. Precizez ca din data de 10 am fost la ginecolog si am luat tratament cu acciclovir pentru o problema. Care ar putea sa fie cauza menstruației absente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi tot la ginecolog si întreaba l pe dînsul ca el stie cel mai bine, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Cauzele ar putea fi: dereglari hormonale, posibila sarcina, posibil ciclu de tip neregulat.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Floridori a răspuns:

Nu stiu exact ce inseamna "menstruatii destul de lungi" pentru tine, dar daca au depasit 7 zile trebuia sa ii mentionezi asta medicului cand ai fost la el, pe data de 10.

Cauzele pot fi multiple, dar in cele mai multe cazuri, originile sunt in dereglarile/ajustarile hormonale.

Nici Aciclovir si nici "problema" tratata de acesta nu ar putea influenta menstruatia, fiind vorba de un antiviral si un virus destul de comunwinking

| gigite a răspuns:

Aciclovir, este pentru. zona zoster, infectie la capatul nervilor, a pielii cu virus herpetic...