| SayuriKeyko a întrebat:

Acum 3 săptămâni mi-am făcut un piercing în lobul urechii. L-am făcut singura, cu branula, și nu a fost nicio problema atunci pe moment. Câteva zile mai târziu a început sa se înroșească zona din jur,aveam o mica galma(am crezut ca se simte așa de la tija) și a apărut o secreție alb-galbuie,dar atunci nu i-am dat importanta crezând ca e normal (știam ca e posibil sa apara acea secretie) și am continuat sa dezinfectez piercingul ca și pana atunci. De ieri a început însă sa mă doară mai tare, era mai umflata zona și m-a usturat destul de rău când am dezinfectat piercingul, așa ca în seara asta l-am scos. Dupa ce l-am scos am văzut ca acea galma încă era acolo, am apăsat ușor zona și a început sa iasă tot o secretie gălbuie, doar ca în cantitate mult mai mare ( probabil era puroi). Am continuat sa apăs pana a ieșit toată acea secretie și începuse sa iasă sânge. Acum zona e roșie și încă se simte o galma mai micuța(cam cât un bob de mazare) dar destul de tare și nu știu ce ar putea fi. O sa continui sa dezinfectez piercingul și sa folosesc o crema cicatrizanta și sper sa nu fie nevoie sa mă duc la doctor.
Acum, dacă ați pățit sau știți ce ar fi acea galma va rog sa mă ajutați pentru ca mă ingrijoreaza destul de rău.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Tinka_3137 a răspuns:

Am pățit acest lucru. Probabil ai făcut o infecție din cauza piercing-ului. Te sfătuiesc să nu îl mai porți o perioadă de timp până ce îți trece acea problemă.