| Roxanabd a întrebat:

Bună ziua,
Acum 5 zile am născut(e primul meu copil )
Din câte știam sângerările de dupa nastere pot dura pana la 6 săptămâni
Dar e numai a 5a zi și deja curge foarte puțin
Întrebarea mea e dacă e normal sa dureze mai puțin?
Știu ca ar trebui sa întreb un doctor dar momentan nu am posibilitatea sa ma deplasez la unul, sunt o mama singura și locuiesc singura deci mi-e greu chiar acum.
Dacă aveți vreun sfat sau dacă cuiva i sa mai întâmplat va rog lăsați un comentariu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Sângerarea vaginală este, de obicei, intensă în primele câteva zile după naștere și ar putea fi necesar să schimbați absorbantele destul de frecvent (la 1-4 ore).

Abundența lohiilor tinde să scadă după aproximativ 2-3 zile. Sângerările diferă de la o femeie la alta, dar în general, sângerarea după naștere din a treia zi până la a zecea va fi în cea mai mare parte de culoare roșu deschis (numită „Lohia rubra"). Începând cu ziua a patra până la a 11-a, își va schimba culoarea spre roz sau maroniu („Lohia seroasă"). În cele din urma secreția vaginală va fi de culoare albă, brun-gălbui amestecată cu mucus („Lohia albă"). Cu toate acestea, pot există episoade scurte de sângerare deschisă la culoare, între etapele de sângerare mai ușoară. Cele mai multe femei vor prezenta lohii pentru aproximativ 3 până la 4 săptămâni, dar este, de asemenea, normal ca sângerarea să continue în etape intermitente timp de până la 6 săptămâni. (1, 2, 3)

sursa : https://www.romedic.ro/......ii-0P32564

De citit si aici https://clubulbebelusilor.ro/......-maro-roz/