Întrebare recomandată | RebbiRebi a întrebat:

Bună ziua, acum câteva săptămâni m-am trezit cu o pișcatură de căpușă.
Acea piscatură s-a extins cam 60 cm. Iar in aprox o sapt mi-a trecut. Din ce am văzut și citit eu pe internet nu toate căpușele pot infecta cu Borellia.
Dar pentru ca mi-a apărut pata respectiva și mi s-a extins înseamnă ca era contaminata cu așa ceva?
Mâine am testarea anticorpilor de tip Borellia si am zis sa va cer și o părere celor care au trecut prin așa ceva.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta afe caopusa cand te infecteaza, apare o pata care se extinde pe piele si trece intr-adevar intr-o saptamana.
Trebuia sa mergi de urgenta la medic sa primesti tratament inainte ca infectia sa patrunda in corp, fiindca netratat incipient produce lime disease.

| isemilia a răspuns:

Ce forma avea?

| RebbiRebi explică (pentru isemilia):

Formă ovală. Adică doar marginile petei era rosiatica și centrul in care am fost pișcată. Restul, culoarea pielii

| Cracanul a răspuns:

Ai luat antibiotic?

| RebbiRebi explică (pentru Cracanul):

Nu am luat
Știu ca se ia 200 mg Doxiciclina, dar in momentul de fata iau doar 100mg o data la doua zile, pentru tratarea acneei