| Georgiana1620 a întrebat:

Acum o luna am inceput sa am stari de greata si de voma. Am fost la un control de endoscopie si mi s-a depistat helicobacter+gastrită. Am luat 7 zile cate 2 antibiotice de 2 ori pe zi. Dupa 10 zile am facut din nou testul si inca este pozitiv. Doctorii mi-au spus ca nu este bine sa mai iau din nou antibiotic dar starile de greata sunt aproximativ la fel ca inainte. Specific ca sunt baiat si am 17 ani. Cei care ati avut aceasta bacterie, ce simptome aveati si dupa cat timp ati scapat de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Buna puisor, mama a avut dar ea are boli la greu laughing avea si ulcer PROVOCAT de bacteria asta si hemoragie interna de ajunsese la urgenta cu hemoglobina 5.
Nu a mers sa scape cu antibioticul, a facut Omez INJECTABIL in spital 3 pe zi, scump in dr@ci si se si gaseste greu ca evident ca farmacia spitalului ''nu'' aveawinking
Vezi ca trebuie sa tii si regim daca ai gastrita si nu regim doar asa 2-3 saptamani.

| Georgiana1620 explică (pentru alina2k18):

Wow, chiar ai avut ceva probleme din cauza nenorocitei de bacterii. Presupun ca acum ai scapat si e totul bine. Multumesc de sfat si multă sănătate!

| Mmn a răspuns:

Eu am avut si ca simptome doar dureri de cap, gat, urechi si senzatia de lipsa aer. Am facut si eu tratament cu antibiotic. Sunt 2 scheme de tratament pentru aceasta bacterie. La mine a fost asa s-a descoperit intamplator la un control orl, mi-a iesit in analiza de sange. Am facut tratament si dupa o saptamana de tratament au inceput durerile de stomac. Am stat in spital pentru analize..care au iesit bune, adica nu aveam ulcer. Mi-a spus sa continui cu omez pentru protectie. Sincer nu prea m-a ajutat din cauza ca nu am tinut nici regim alimentar. Dar am apelat si la naturiste unde am descoperit un medicament bun. Si ranitidina m-a ajuta mult.dar s'a scos.

| Georgiana1620 explică (pentru Mmn):

Si ai scapat din prima cu antibioticele sau ai facut inca odata tratament?

| Mmn a răspuns:

Si am uitat sa spun, recent am refacut analiza pentru helicobacter pentru ca uneori mai am dureri de stomac si nu mi-a mai iesit. Dar sunt ani de zile de la primul test cand s-a depistat. Eu am inteles ca dispare mai greu..trebuie sa te tii de tratament si regim. Daca nu poti complet sa tii regim macar in cantitati reduse. Eu am renuntat complet la orice cu acid si lucrurile foarte dulci. Mananc moderat dulciuri, inghetata si chestii care provoaca aciditate.

| Mmn a răspuns:

Doar atunci am luat antibiotice. Dar am luat cu timpul si altfel de pastile pentru eradicarea helicobacterului, ceaiuri multe. Nu a fost usor sa imi reglez stomacul cat de cat. Am avut crize urate..si pe la spital din cauza ca am renuntat sa mai iau ceva pentru dureri. Incearca sa gasesti ceva ce te ajuta, ceaiul de sunatoare ajuta. dupa ce termini tratamentul asta cu antibiotice poti face dupa vreo 2-3 luni inca un test sa vezi.

| Mmn a răspuns:

Eu tot 17 ani aveam cand am descoperit ca am bacteria. Si abia acum la 24ani m-am gandit sa imi refact testul sa vad daca mai am..si nu-l mai am.