| theodorafemme a întrebat:

Acum un an si jumatatea mi s-au facut analize pe stomacul gol, iar glicemia mi-a iesit 112. De cateva luni am inceput sa beau foarte multa apa si sa urinez tot mai frecvent. De asemenea, uneori mi se pun parca niste pete pe ochi si nu mai pot vedea cum trebuie. Am furnicaturi in maini si picioare zilnic si am citit ca toate acestea sunt semne ale diabetului. Credeti ca am asa ceva? Ofer funda. Astept si raspunsuri din partea celor ce au diabet si cum s-a transformat viata lor de cand au aceasta boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O banala analiza de sange iti va spune daca ai sau nu diabet. Tatal meu are diabet de mai bine de 15 ani, cu un regim destul de strict fara dulce si ceva medicamente o duce bine mersi fara complicatii

| Oana92 a răspuns:

Faptul ca urinezi frecvent se datoreaza faptului ca bei mai multa apa.
Mergi si fa un nou set de analize, nu te poti lua dupa ce scrie pe net. Sanatate multawinking

| ivanhoe a răspuns:

Din cate stiu eu, 112 nu e o glicemie mare. Normal sa urinezi mult atata timp cat bei apa multa. Asta nu-i rau. Petele alea pe ochi de care zici tu, cred ca le am si eu din cand in cand. Ceva de genul ca si cum te-ai fi uitat la soare inainte. Nu am aflat de ce si cum. Nici n-am cautat. Nu pot sa-ti dau un raspuns exact. Stiu pe cineva care avea glicemia 400 si nu se plangea de nimic. Dupa a fost la medic si i-a dat insulina. Nu cred ca e cazul tau.