| Neymar10 a întrebat:

Buna ziua ...am 15 ani, practic fotbalul de performanta de la 6 ani,si ma bate gandul sa imi cumpar niste suplimente nutritive care sa ma ajute la forta musculara,energie si rezistenta, vreau sa stiu daca sunt bune, am 1.60 inaltime, si 45 de KG.Cand alerg obosesc destul de repede si as vrea sa stiu daca ma vor ajuta.Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonymus1234 a răspuns:

Apucate de sala daca vrei forta musculara laughing. pentru energie exista Glutamina sau X-Plod le gasesti tot la sala sau pe net sa le cumperi

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu folosi suplimente sau altceva, fara a consulta un medic.Numai bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doar niste suplimente

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Gindeste-te ce se intimpla daca acele suplimente tu le ai deja in organism.Ai idei de cite se pot intimpla in caz de surplus? Este viata si corpul tau si tu decizi.Numai bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu surplusul e valabil al orice, si la mancare, ia gandes-te cati ajung la spital de craciun sau de alte sarbatori cand mananca in exces? destul de multi happy

Rolul suplimentelor, mai concret al proteinelor, e sa-ti asiguri necesarul proteic zilnic fara sa bagi 7-8 mese consistene pe zi ( cu doar 3 mese pe zi nu poti sa pui masa musculara ) si ca sa nu-ti fortezi stomacul, iei suplimente.

Inca ceva, multe din ele au vitamine, arginina, calciu, minerale, etc., care ajuta la o buna functionare a organismului.

Si nu vorbeam de exces, ci de 1-2 portii normale pe zi, in momentele vitale ( dimineata si imediat dupa antrenament ), cred ca e evident de ce alea 2 momente sunt vitale.