| alannisteralwayspayshisdebts a întrebat:

Am 15 ani si 10 luni, termin clasa a 9-a in curand si de cateva luni ma framanta ideea de crestere in inaltime.Am 1.73, nimic extraordinar, si as vrea sa ajung la 1.80.Am cautat mult despre acest subiect pe net si am vazut ca inaltimea este in mare parte definita de genetica, iar la acest capitol stau destul de prost. Tatal meu are 1.66, mama 1.65.Cel mai inalt dintre bunici cred ca are 1.70 - 1.72.Practic sport inca de mic, karate si fac sala de 7 luni.Nu vreau sa aud "aa faci sala, nu te mai inalti tu", cel mai fals lucru. Adevarat este ca nu te mai inalti daca faci exercitii ce exercita tensiune pe coloana, ceea ce eu nu fac.Am inteles ca baietii cresc pana la 18 - 20 de ani, insa vreau sa stiu sa parerea voastra. Ajung 1.80?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Baschet.

| Mihai1800 a răspuns:

Ai de acum 1, 73 si iti faci griji de inaltime? stai linistit ca pana la 20 o sa fii cat muntele laughing, asta depinde si de genetica cum au spus si ceilalti, nu poti face nimic in legatura cu asta

| br0ken a răspuns:

Cresterea tine doar de genetica. Poti sa faci cat baschet/inot vrei ca nu te va ajuta. Lumea vede ca jucatorii de baschet sunt inalti si ce zic ei: "De la baschet au crescut.". Gresit! Nu vezi jucatori scunzi pentru ca ei nu sunt luati in echipe. La fel si la inot. Nu exista o "reteta" a crescutului.

| niron a răspuns:

Fa baschet poate te va ajuta