| whomsi a întrebat:

am 16 ani.

Intrebarea mea este daca oricare dintre voi imi puteti spune orientativ care ar fi costul unui aparat dentar (si pe partea de sus, si pe partea de jos) fix.

In caz ca influenteaza pretul, vreau sa imi indrept cei 2 incisivi centrali si sa fie putin mai aliniati cei de jos, desi nu cred ca necesita multa 'munca'.

Tot orientativ, cam cat ar trebui purtat la varsta mea si ce necesit?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

SAlut,

Situatia difera foarte mult, incepand cu cat vrei sa indrepti dintii, sanatatea lor, ce altceva mai ai prin gura (carii, etc)

Tipul de aparat dentar, etc.

Du-te la un medic stomatolog sa aflii asta in mod clar. Oricat ar fi, poti sa vorbesti cu medicul sa vezi daca te poti incadra si la gratuitati.

2 răspunsuri:
| Flo_Florin_1999 a răspuns:

Aparatul dentar costa in jur la 30 de milioane (bani vechi)

| Geanina_Buchidau_1975 a răspuns:

Buna!
Aparat mobil 500 Ron
Aparat fix cu brekeţi 150 Ron fiecare breket si 100 Ron manopera.
Succes!