| InsertName a întrebat:

Am 16 ani si sambata am gasit sange uscat in nara stanga si mi-am dat seama ca era de fapt de noaptea trecuta pentru ca am naravul sa imi bag degetele in nas. In aceeasi seara mi-a curs sange din nas si mi-a trecut in 5 minute. A doua zi pe la mijlocul zilei mi-a curs iar dar foarte putin. Azi de dimineata mi-a curs iar sange din nas si s-a oprit tot in aprozimativ 5 minute. Am facut analize de sange in octombrie anul trecut si au iesit foarte bune. Am citit pe net ca poate fi un semn de leucemie. O sa ma duc la doctor maine, dar acum mi-e foarte frica sa nu fie leucemie. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este nici o leucemie.Nu mai baga degetele in nas cand ti se pune pata.Ai un vas de sange mai subtirel(sensibil)in nas.

| anonimg a răspuns:

Boala ta nu este leucemie, ci aceea de a-ti baga degetele in nas. Este bine sa fim curati; dar nu trebuie sa zabovim prea mult asupra ei. Chiar si Scriptura spune: "Caci baterea laptelui da smantana, scarpinarea nasului da sange, si stoarcerea maniei da certuri. (Proverbe.30:33) Autocontrolul face parte din caracterul nostru. Daca nu-l vei folosi, iti vei leza vasele de sange si le vei face sensibile in zona aceea pentru toata viata.

| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar, este posibil sa fie vorba de un vas de sange mai sensibil, care in combinatie cu vremea sa se sparga.
De regula, schimbarea brusca a temperaturii provoaca dilatarea capilarelor, iar cele mai sensibile se sparg. La rece ele se micsoreaza, iar la caldura se largesc. Probabil acum ca vremea este mai rece, camerele sunt bine incalzite si obiceiul tau de a te scarpina in nas, combinate, au dus la sangerarile nazale.

| Vanqu1sh a răspuns:

Posibil lipsa de vitamine si fier in sange. Mananca mai multa carne si legume si fructe si stai linistit, daca iti curge sange din nas nu inseamna ca ai leucemie. Am un prieten caruia daca ii dai un bobarnac peste nas trebuie sa ii pui galeata la cap ca nu se mai opreste sangele. Poate ai capilarele nazale fragile.

| Ianachi_Mihaela_1990 a răspuns:

Poate fi leucemie sau te-ai zgariat tare. P.S nu îți mai băga degetele in nas ca poate fi mai rău de atât