| AlexSkillz19 a întrebat:

am 16ani si am acnee de mult timp si m-am cam saturat de ea si imi dau zilnic cu multe creme, am o igiena buna, dar degeaba, stiti cumva vreo metoda ceva in care sa dispara definitiv acneea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de igiena, e vorba de hormoni si in mare parte de alimentatie. Daca chipsurile, prajelile, sucurile acidulate/ice tea/energizantele, fast foodul, margarina, dulciurile procesate nu iti sunt straine, deja ai o mare parte a raspunsului.

| AlexSkillz19 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, ai mare dreptate, sa stii cand am fost mic numai de astea bagam si eram gras dar de vreo 2 ani am slabit si ma tin sub control chiar nu mai mananc grasimi deloc, n am mai mancat dulciuri de foarte mult timp, prajit rar sucuri la fel, acum chiar am o dieta echilibrata

| Donsavas a răspuns:

Nu exista o metoda 100 % eficienta, sigura. Sunt mai multe metode care reduc acneea, dar nu te "vindeca" de ea.

| Sonia822 a răspuns:

Mie mi-a disparut cu Otet de mere NATURAL. Am inteles ca mai merge si cu ulei esential de ti tree (melleuca) si lavanta, se amesteca si se pun pe cos, cu un betisor, DOAR pe cos. E 15 lei sticluta, gasesti lanaturiste, sa scrie Fares! Cica ar mai merge si chestia asta: https://www.pravalia-naturista.ro/......15-ml.html

| AlexSkillz19 explică (pentru Sonia822):

Si cum administrai otetul de mere gen?

| Sonia822 a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Imi puneam in palma, si dadeam direct pe fata, inclusiv sprancene. In primele 2 zile a usturat usor usor, ca doar e un acid. Iar dupa cateva zile a trecut. Dar nu era d-ala de market, era facut intr-o manastire, la atelierul maicutelor, in Suceava. Manastirea Dragomirna, o sticla de 0.5 e 25 lei. Orice otet natural lasa la fund ceva vascos, asa stii sigur ca e natural. Se poate comanda si on line, telefon: 0741 348 348. Pe sticla scrie sa-l diluezi putin, sa-l lasi o perioada si apoi sa clatesti. Eu l-am pus nediluat, si nu am mai clatit. Atentie la ochi.

| Antopuff a răspuns:

Tratamentul pentru acnee nu este unul general valabil pentru toata lumea. Trebuie sa consulti un dermatolog pentru asta ca nu iti da nimeni o reteta pe internet. Tot ce poti sa fac in momentul de fata este sa renunti la creme care nu sunt recomandate de medic special pentru tine si sa ai o igiena buna a fetei.

| Roxana19928 a răspuns:

Mergi la institutul Cantacuzino din Bucuresti unde or sa iti ia o mica proba cu un betisor de ureche de pe fata ca sa vada daca ai vreo baterie care iti colonizeaza fata, apoi iti vor creea un vaccin specific pentru problema ta. Alta alternativa e sa iti faci analize de sange sa vezi ce hormoni nu sunt in regula, la mine era testosteronul prea mare de exemplu, la tine poate fi tot asta sau altul etc. DU-TELA DERMATOLOG neaparat, doar el stie ce sa iti dea pentru tipul tau de ten si pentru problemele tale hormonale/locale. Daca mai ai vreo nelamurire sunt aici happy

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Crezi ca cineva iti va da gratis raspunsul!