| Alexandra076 a întrebat:

am 17 ani, menstruația mi-a venit la vârsta de 12 ani,durerile sunt maxime,ajung chiar sa vars,simt ca leșin și rămân fără aer,ca sa mi se mai amelioreze puțin îmi mai pun pe burta o punga cu apa fierbinte chiar,am fost și la ginecolog am avut un tratament dar nu a dat roade.
Cineva care ma poate ajuta, va rog sunt disperata, ma gândesc cu câteva zile înainte de acea perioada la asta și stau foarte stresată, nici nu pot mânca gândindu-ma la durerea pe care o voi simțit iar și iar.
Cineva care a avut aceeași problema? Un sfat? Un mic remediu? Va rog din suflet.
Va mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mergi din nou la ginecolog, eventual la alt ginecolog.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sfatul meu este sa schimbi medicul daca tratamentul prescris de el nu te-a ajutat. Stiu ca anticonceptionalele ajuta si la durerile din timpul menstruatiei. Ai incercat si varianta asta? In caz ca ai nevoie, pana ajungi la medic, incearca o combinatiei de ceai de menta cu ghimbir, vezi daca te ajuta.

| JicaContra a răspuns:

Deja ti-au raspuns doi cu acelasi raspuns
ARUNCA IMBECILITATEA AIA DE GINECOLOG CARE E PE DINAFARA
si incearca sa gasesti pe unul bun

ca solutii sunt, nu sunt de meserie dar stiu una, cam extrema, dar stiu, efectiv iti recolteaza cateva ovule, apoi le ingheata, dupa care iti face o operatie (care e reversibila dar nu 100%) de blocare a trompelor si nu mai ai menstruatie deloc, iar cand vrei sa faci copii se folosesc ovulele deja recoltate

iar daca eu, care nu sunt de meserie stiu o solutie in felul asta, dar ginecologul tau nu, atunci sper ca iti dai seama cat de rahat e ginecologul ala!

| Ralukafay a răspuns:

Bună! Am 18 ani și am aceleași dureri ca ale tale, mă ia cu frisoane, cu greață, amețeli, leșin. Și eu am fost la dispensar la mine în sat și mi-a spus că e normal până mi se reglează, reglează însemnând într-un an doi și au trecut aproape 7. Am mai fost încă o dată la dispensar, dar de data asta m-a preluat doamna doctor și mi-a spus că o să mi se regleze cel probabil după ce îmi voi începe viața sexuală, dar nu e foarte sigur și nu, nu mi-am început viața sexuală pentru că nu am de unde să știu că e adevărat sau nu, dar ceea ce am făcut, a fost să merg la farmacie și să îi cer doamnei de acolo pastile pentru dureri menstruale și am încercat de-a lungul anilor de când am menstruația, tot felul de pastile, dar trebuie să ai grijă ce fel de pastile ei pentru că îți poate afecta stare de sănătate.
Și nu ai făcut bine că ți-ai pus fierbinte pe ovare pentru că ți le coci și eu am făcut o dată aceeași prostie până să aflu că e o prostie.
Poți să iei niște calmante, nu sunt antibiotice, deci pot fi eliberate fără rețetă.

| JicaContra a răspuns (pentru Ralukafay):

Esti in aceeasi oala, si ar fi trebui sa citesti raspunsul meu
si nu ar trebui sa spui "doamna" doctor ci POTAIA NENOROCITA SI PE DINAFARA DE DOCTORA IMBECILA

MERGI LA UN GINECOLOG BUN, nu te rezolva, CAUTA ALTUL!

si tu si ea aveti o problema care se rezolva NUMAI cu un doctor ginecolog BUN!

iar dupa 7 ani cred ca te-ai saturat!

iar, la marmacie poti sa primesti "sfaturi" NU CONSULT MEDICAL!

| Ralukafay a răspuns (pentru JicaContra):

Știu! Problema e că mi-au spus că am și anexită, dar mi-au spus-o la modul "E, lasă, că e o simplă răceală și trece!", ceea ce nu este așa.

| JicaContra a răspuns (pentru Ralukafay):

Cu atat mai mult
chiar i-as face plangere penala "doctorei" si asta cu un avocat, care sa treaca chestii mici de gen "placere SADICA in a lasa pacienta sa fie in dureri atroce intreaga saptamana in care e la menstruatie" angry

| Ralukafay a răspuns (pentru JicaContra):

Problema e că prima dată când am fost la dispensar, m-au preluat asistentele și mi-au spus chestia cu anexita, doar că lejer, a doua oară m-a preluat doctor și mi-a spus că aș avea șanse să îmi treacă/amelioreze durerile și să îmi curgă mai puțin după ce îmi voi începe viața sexuală și a treia oară tot ea m-a preluat pentru că am zis că s-ar putea să am vreo infecție urinară sau ceva la rinichi, i-am dus mostra de urină și mi-a spus că n-am nimic, dar eu știu că am pentru că mă simt!
Mulțumesc de răspuns!

| JicaContra a răspuns (pentru Ralukafay):

Da, stiu cliseul, mama mea a avut o tumoare de 5.5cm pe creier, care o facea sa vomite continuu, si timp de 3 luni i-au facut ultrasunete la ficat/bila, si abia dupa aia am ajuns la un doctor bun care i-a facut RMN la creier (EU ERAM VIRGIN IN SISTEMUL "MEDICAL" DIN RRROMINICA, ASA CA NU stiam cui si cat sa dau spaga, asa ca din cauza asta a suferit)
si am dus-o unde trebuia (IN SFARSIT) si a facut operatia care trebuia (IN SFARSIT)

si apoi a murit... ei au spus ca "complicatii" (inainte de operatia la cap m-au pus sa semnez "cu sange" ca nu o sa dau in judecata pentru complicatii), dar dupa un an am vazut la tembelizor cum o femeie cu o operatie DE RUTINA... LA GENUNCHI, NU CREIER, a murit dupa o saptamana la fel ca maica-mea: diaree dupa 7 zile si coma dupa 48h dupa diaree iar apoi moarte in 24h, motivul REAL: bacterie intra-spitaliceasca

de ce ti-am scris toata polologhia de mai sus care foarte probabil NU te intereseaza... NU TE LASA PANA NU AI UN DIAGNOSTIC ****DOVEDIT****, altfel, in rrrominica, marea majoritate ZDROBITOARE a doctorilor buni au plecat in strainezia ca sa primeasca salariul pe care il merita si nu resturile de rahat pe care le primesc in rrrrominica, asa ca mergi la o clinica privata samd...

N U   T E   L A S A!

| Ralukafay a răspuns (pentru JicaContra):

Mulțumesc!

| JicaContra a răspuns (pentru Ralukafay):

Cu drag