| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

am 17 ani și 7 luni, de 2 zile după ce ma spăl pe fata suflu nasul in chiuveta, ma forțez sa suflu tot și am suflat mucus cu sânge, oare sa fie de la schimbarea vremei?
Am citit pe internet ca trebuie sa bei minim 2 litri de apa pe zi, eu beau abia 2 3 pahare, mai zicea ca e o rinita acută,chiar nu stiu, îmi este frica sa ma duc la doctor, părinții mi-au spus ca e de la vreme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Dandinelle a răspuns:

Mucusul din nas are si rol protector. Suntem invatati sa suflam nasul tare, cand in majoritatea timpului nu e chiar nevoie, nu exista nici un impediment intr-o respiratie normala. Excesul de mucus se produce atunci cand corpul incearca sa se protejeze in prezenta unei bacterii/virus/ciuperca.

In cazul tau, se pare ca ai suflat prea tare si s-a pus putin cam multa presiune pe cateva vase de sange. Este normal ca asta sa se intample, dar tine cont, nu este indicat sa sufli nasul asa de fortat.
Pentru o igiena mai buna a nasului poti face spalaturi nazale sau dusuri nazale cu apa de mare. Apa de mare /sarea are rol de dezinfectant local. Dusurile nazale nu sunt indicate in timpul tratamentelor de gen infectii la nivelul nasului sau sinusurilor.

Schimbarea presiunii atmosferice ce te poate afecta se intampla dar sunt foarte putine cazuri in care tineri care nu au probleme generale de sanatate sau cu dilatarea vaselor de sange sa ajunga cu simptomele acestea.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Îți sufli nasul prea tare și din cauza asta îți curge sânge.

| mastadont a răspuns:

Probabil că te forțezi prea tare și se sparge vreun vas de sânge. Când sufli nasul nu trebuie să forțezi ci trebuie să sufli moderat ținând mâna pe nara pe care nu o sufli.