| Claude1090 a întrebat:

am 17 ani și de o perioadă mă confrunt cu atacuri de panică și stări generale de rău zilnice: senzație de cap greu,vertej,respirație grea, nu am poftă de mâncare, dureri in piept, extrasistole, senzație de rău general (în afară de aceste atacuri de panică) simptomele enumerate cred s-au declansat odată din cauza anxietății și atacurilor de panică
nu știu de ce am stările acestea de rău de la inimă, in special cu batai ba încete, ba rapide. Am luat la indrumarea medicului psiholog 4 zile Sterlift de 50mg 1/2 si de atunci am senzatii de leșin, greață, amețeală, respirație grea ps :am intrerupt tratamentul cu sterlift! Ideea e că înainte de sterlift mă simțeam mai bine. Vreau să scap de aceste stări și gânduri de rău..la ce medic am fost a spus că nu am nimic..imi e frică că o să imi fie rău și cine știe ce din partea inimii..care imi provoacă răul..fiindcă obosește repede...am mâinile reci..sunt și anemic...nu mai am poftă de viață..sunt secat de energie..imi e frică..pshihologul nu m-a ajutat cu medicamentația..care mi-a produs mai mult rău. Există o soluție ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Psihiatrul prescrie medicamente, nu psihologul.
Il poti lua doar seara la culcare daca te adoarme. Nu l intrerupe ca dupa nu mai raspunde creierul la medicament.

| Claude1090 explică (pentru Donsavas):

Da psihiatrul mi la presris ideea e că imi face rău...fie că e ziuă.ori noapte...mi-a mai dat bromazepam care il iau seara nu e nici ala așa bun dar mă liniștete puțin.dar vreau ceva care efectiv să mă lase sedat. fară să imi mai fie rău. ceva mai bun.că am luat destule..si nu au fost bune

| Donsavas a răspuns (pentru Claude1090):

Antipsihoticele sedează cel mai mult dar dau si pofta de mancare.

| Claude1090 explică (pentru Donsavas):

Ideea e că acum iau Bromazepam, seara 1/2 ca să pot dormii.dar ideea e că nu scap de starea de leșin de vertej..cum am acum o stare de necoordonare...

| mudokins78 a răspuns:

Spui ca atunci cand te gandesti ca o sa iti fie rau, starea se amplifica automat si chiar ti se va face rau. Asa este, eu am facut altfel, cand simteam ca imi vine starea aia de rau, ma apucam de facut ceva sa pot sa ma concentrez pe ce faceam si nu mai aveam probleme. Eu personal am luat cam vreo 3/4 zile numai seara-extraveral cate o pastila. Atentie! fara cafea/energizante/alcool si tot ce presupune ca iti ridica energia in organism!
inceaqrca sa iti controlezi respiratia.
Mananca foarte multa ciorba de porc(pentru luarea in greutate) si vita(medicamentul natural al organismului uman) inclusiv supa de pui+compoturi si ceaiuri(valeriana pentru liniste)
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reacții adverse. Mergi la alt psihiatru și apucă-te de terapie, pentru că medicația nu îți tratează boala, doar simptomele, temporar. Ar trebui să-ți faci și analizele. Sport faci?

| Claude1090 explică (pentru anonim_4396):

Fac dar is obosit...mă simt ca o legumă de la stările astea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa schimbi tratamentul dar asta numai medicul psihiatru decide. Toate simptomele ce le-ai enumerat tu sunt cauzate de anxietate și atacurile de panica mai puțin anemia deci dacă tratezi anxietatea nu o sa mai ai nici o problema dar ai nevoie de medicamentație potrivita
Trebuie sa știi cauza anxietății asta un psihoterapeut știe mai bine. De la inima ai din cauza anxietății ai tu anumite frici, temeri ceva ce te au marcat în trecut
Anxietatea se tratează cu anxiolitice ești norocos ca nu ai și depresie dar nici mult nu mai e pan acolo. Sportul ajuta foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca anxietatea nu rasp la tratament nu se ameliorează mai este o cauza care putini o cunosc bolile tiroidiene

Leah Christian, 29 de ani, s-a tratat timp de zece ani cu antidepresive pentru că suferea de depresie şi anxietate. Nu a obţinut nici un rezultat. În urmă cu câţiva ani, şi-a făcut o serie de analize hormonale şi a descoperit că suferă de o boală autoimună, denumită tiroidită Hashimoto, o cauză frecventă de hipotiroidism. Femeii i s-a administrat levotiroxină, un înlocuitor sintetic al hormonului tiroidian, iar depresia şi anxietate au dispărut. „S-a dovedit că toate simptomele mele aveau cauză tiroidiană", spune Leah Christian.

Deci dacă o sa te duci la trei medici psihiatrii și anxietatea nu se ameliorează te poți gândi sa mergi la un endocrinolog.

| Claude1090 explică (pentru anonim_4396):

O să mă duc la mai mulți medici. sper să fie bine odată ce sunt obosit fără chef de viață..am o stare de rău..imi vine să urlu..fiind că nu aveam asta odată cu primul atac de panică...o să incerc antixiolitice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claude1090):

Obosit și fără chef de viata asta suna a depresie ai grija pe la ce medici te duci

| Claude1090 explică (pentru anonim_4396):

Odată ce.mă sperii și imi e frică de orice stare și modificare a ei in corp la mine să știi că e semnul depresiei si asta distruge multe...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claude1090):

Da ai găsit cauza anxietății, depresia o generează de obicei vin la pachet cele 2 dar doar un medic psihiatru da diagnostic dar din ce ai specificat tu ai depresie și anxietate trebuie tratate de regula nu trec de la sine. Dacă ești credincios te poți duce la un duhovnic și acela te va ajuta.

| Claude1090 explică (pentru anonim_4396):

O să mă duc să imi fac analize de sânge poate o fii si ceva biologic. după la alți medici...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claude1090):

Bravo happy