| MeGaby112 a întrebat:

Buna ziua!
Am 18 ani, 1.72 m, 62 de kg si de vreo 8 luni de am fost racit mai rau am ramas cu urmatoarele senzatii:
nas infundat oarecum
presiune in piept
senzatie ca trebuie sa inspir profund
slab wheezing cand expir foarte tare
simt inima cum bate / uneori palpitatii
senzatie de mucus in gat
ma simt satul sa le simt zi de zi si deja ma enerveaza oarecum
Mentionez ca sunt fumator de 3 ani si jumatate, iar de asemenea cand fac activitati ( invat, scriu, alerg, conduc, ies in oras etc) nu le simt mai deloc sau nu le simt defel. Dupa raceala am ramas cu o hiperreactivitate bronsica, iar de cand s-a terminat raceala au aparut acele simptome.
As dori un raspuns ca sa ma pot clarifica si sa imi dau seama totusi de ce sufar sau ce este de fapt, am inteles ca persoana cu hiperreactivitate bronsica dupa raceli au o anumita predispozitie la astm. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca tu ai ceva la plamani, care nu s-a vindecat. Posibil ai declansat o boala sau altceva mai grav, mai ales ca esti fumator de foarte mic, cand plamanii tai erau inca in dezvoltare.
Te sfatuiescs a faci investigatii la plamani, ca sa iei totul de pripa si sa te vindeci. Inca nu stim cat de grav este, dar toate simptomele spun ca nu esti bine deloc.

| MeGaby112 explică (pentru Violleta2022):

Daca fac sport vreo 30 de min intr-o zi, nu mai simt absolut nimic, ma simt usurat si sanatos, daca nu fac sport pot lua orice pastila sau vitamine, ma simt cum am descris.

| ania a răspuns:

Ai avut corona? Ti-ai facut test de anticorpi, dificultătle de resptatie pot fi sechele de la corona.ai putea face un film la plamani, un CT sa vezi cum stai.

| MeGaby112 explică (pentru ania):

Nu stiu daca am avut sau nu corona