| SkizzoPlus a întrebat:

Am 18 ani, iar de 2 ani am un,, razboi" cu cosurile pe fata. Cosuri din astea scarboase cu capul galben si nu stiu ce sa fac sa scap de ele. Imi apar doar in coltul gurii si la mustata, cate 2-3 odata. Le sparg apoi dupa 2-3 zile iar apar. De la ce este si cum as putea scapa de ele. Fara creme si alte chestii de la magazine ca am incercat si nici-un efect! Ceva natural, sau alte chestii. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| yellowalien a răspuns:

Păi. Hai să vedem cât de departe eşti dispus să mergi ca să vindeci chestia asta. Eu aş spune că printr-o cură de detoxifiere ai rezolva problema. Asta ar presupune ca timp de o lună- două să nu mai mănânci alimente care să favorizeze acidifierea corpului. Asta înseamnă să elimini pe cât posibil carnea, lactatele, ouăle, mâncarea procesată. Bea cât de des poţi apă plată cu lămâie, dar încearcă să o prepari şi să o bei repede, nu o lăsa mai mult de 15 minute, pentru că vitamina C e destul de sensibilă. Fă-ţi multe salate de fructe şi de legume cu ulei de măsline. Mănâncă dimineaţa germeni de grâu; şi ei ajută la detoxifiere şi se prepară uşor, plus că îţi dau o energie de invidiat, ajută la tratarea carenţelor de vitamine şi sunt săţioşi.
Renunţă total la zahăr, cafea, alcool, fast-food sau mai ştiu eu ce. Dacă îţi purifici organismul, rezultatele vor apărea curând, dar să nu te aştepţi ca totul să se schimbe peste noapte.
Cât despre exterior, curăţă-ţi tenul cu ulei de măsline şi cu zeamă de lămâie. Eu folosesc hidrolat de busuioc sau hidrolat de lavandă, nu folosesc niciodată creme din comerţ. Tot ce cumpăr e natural, de la un producător local, care le fabrică din uleiuri naturale şi din plante. Dacă te interesează îţi las site-ul, poţi face comenzi prin poştă, sau poţi căuta un producător de aşa ceva din oraş de la tine. http://sapun-naturalhandmade.blogspot.ro/
Cam asta e ideea, să nu tratezi problema doar la exterior, pentru că nu prea ajută... Eu îţi urez multă sănătate şi ai grijă de tine! :)