| Gerrard1993 a întrebat:

am 20 de ani si am si eu o mica problema inghinala! de ceva timp am observat ca pe preput, in diferite locuri, in special aproape de cap, imi apar niste pete rosii..practic arata ca o inflamatie care ulterior incepe sa ma manance, iar daca nu ma spal in ziua respectiva, ajunge chiar in cateva zile sa ma si usture usor. dupa ce ma spal cu apa calda si sapun imi trece, iar peste ceva timp, iar se repeta problema.am observat ca patesc asta de obicei din cauza igienei uneori neglijata.dar nu dezastruos! as vrea sa stiu si eu daca se poate daca este ceva grav sau ce as putea face sa nu ma mai irit.mentionez ca doar pe suprafata preputului intalnesc aceasta problema, in rest totul. Este in regim nomal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Respecta o igiena simpla: te speli de doua ori bine, cu apa si sapun, decalotand atent. Iti ia 5 minute dimineata si 5 minute seara, este un minim absolut de igiena perosnala, nu il neglija absolut niciodata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o INFECŢIE genitală.

Trebuie să mergi la un consult de specialitate la medicul dermato-venerolog pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie şi CERI Trimitere la Dermato-venerologie.

De asemenea, preventiv, TREBUIE să fi mai ATENT la igiena intimă ZILNICĂ : trebuie să faci duş zilnic, preferabil să te ştergi cu hârtie igienică după fiecare urinare ( sau să te speli local cu apă + săpun ), etc.

Toate cele bune.

| Gerrard1993 explică (pentru bursuc001):

Va multumesc pentru raspunsuri!

| bursuc001 a răspuns (pentru Gerrard1993):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| Kariin a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medic.