| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani si de aproape 2ani am probleme cu somnul,am luat diferite pastile(xanax,rivotril,tritico,seroquel,bien dormir,persedon noapte si altele+ceaiuri si melatonina)dar degeaba, problema mea e psihica, mi-a intrat in cap ca nu pot dormi.Am fost la 2 psihologi si la psihiatru care mi-a si recomandat rivotril, seroqel si tritico dar degeaba.De curand am fost si la un neurolog psihiatru sa vad ce imi spune si mi-a recomandat sa iau strescline si dormolin forte.Dar degeaba,problema mea e psihica, ce as mai putea face? Nu ma odihnesc deloc, nu am mai avut un somn profund sau odihnitor de cand mi-a intrat in cap aceasta idee.Somn am dat nu pot din cauza gandului asta care ma urmareste mereu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Probabil ca este si alt motiv decat gandul ca nu poti dormi. Ne spui ca psihiatri ti-au recomandat deja diferite medicamente, ma intreb ce ti-au spus si psihologii... Citind despre dificultatea ta, imi vin mai multe intrebari in minte, cum ar fi de cand a inceput aceasta insomnie si ce se intampla atunci in viata ta, ce faci in loc sa dormi si mai multe... Daca medicatia nu a functionat desi ai incercat atatea variante, cred ca este important sa intelegi mesajul psihologic din spatele insomniei. Altfel, ti-as recomanda sa incerci meditatia de tip mindfulness, poate ajuta in astfel de situatii. De asemenea, este important un stil de viata adecvat din toate punctele de vedere (activitate fizica, regim alimentar, grija de sanatatea fizica si mentala). Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Gandul poate fi eliminat cu un alt gand. Spune un psalm in continuu, sau rugaciunile Sf Ioan Gura de Aur pentru cele 12 ceasuri, reluate.

| Morenna10 a răspuns:

O vizita la psihiatru sau incearca distonocalm

| HowdidIgethere a răspuns:

Recomand practirea unui sport si trezirea de dimineata. Si intreruperea activitatilor intelectuale pe la 20-21.

Mie mi-a ajutat sanval, il iei cu 20 min inainte de culcare. E bine ca pe la 22 sa fii in pat. Dimineata ar trebui sa te ridici pe la 6.30. Si sa faci niste exercitii fizice si dimineata.

| kevincube a răspuns:

Interesează-te de mentalişti, hipnoza te poate ajuta. Şi da, m-am uitat prea mult la The Mentalist laughing