| andreeabunea a întrebat:

Am 21 ani, in urma analizelor mi-au iesit monocitele crescute : 14.8% ( 3-7%); mono# 0.9 (0.15-0.7)
Ce ar putea fi? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mariiaamariiaa a răspuns:

"Un procent prea mare de monocite poate indica:

boala inflamatorie cronica sau imuna cum ar fi: colita ulcerativa, enterita, lupus eritematos sistemic, sarcoidoza, intestin iritabil sau neutropenie
infectii cu protozoare: malarie, kala-azar si tripanosomiaza
infectii cu ricketsii: febra Rocky Mountain sau tifos
infectii bacteriene: endocardita bacteriana subacuta, tuberculoza, bruceloza, sifilis sau listerioza
infectii virale: mononucleoza infectioasa, oreion sau rujeola
boala Gaucher congenitala, leucemie monocitara neuplazica, metaplazie mieloida, boli maligne hematopoietice sau anemie aplastica.
recuperare dupa agranulocitoza
tulburari inflamatorii: poliartrita reumatoida, arterita temporala sau miozita
infectie cu virusul imunodeficientei umane
boala Hodgkin.
O alta cauza a monocitozei ar putea fi utilizarea de glucocorticoizi sau ca urmare a administrarii exogene de citokine. Prin administrarea de glucocorticoizi are loc cresterea temporara a valorilor monocitelor.

- Monocitele crescute ar putea fi intalnite si la bolnavii de cancer care urmeaza chimioterapie sau radioterapie.

- Monocitoza poate sa mai apara si la bolnavii care ar putea suferi de depresie.

- Alte situatii asociate cu monocitoza includ: boala hepatica alcoolica si intoxicatia cu tetracloretan.

Printre factorii de risc pentru monocitele crescute se numara:

colita ulcerativa autoimuna - lupus sistemic eritematos si sarcoidoza
infectii - infectii cu paraziti, tuberculoza si mononucleoza infectioasa
inflamatii - inflamatie cronica
tumori maligne - leucemie si leucemie mielomonocitara acuta
inflamatie cronica." Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic!